A to ci historia! Rzadki medal wybity ponad sto lat temu już w Kołobrzegu

Wyjątkowy medal wybity w 1907 roku jest już w Kołobrzegu. Sprowadził go Robert Maziarz, założyciel Muzeum w Ratuszu – Patria Colbergiensis.  

Tydzień temu pisaliśmy o zdjęciach wykonanych 100 lat temu na plaży w Kołobrzegu, które zasiliły zbiory Muzeum w Ratuszu – Patria Colbergiensis. Wszystkich razem jest już kilkaset. Pisaliśmy o nich TU

Od dziś w zbiorach Patri jest też unikalny medal wybity z okazji setnej rocznicy oblężenia Kołobrzegu przez wojska napoleońskie.

– Medal został wybity z okazji setnej rocznicy zakończenia oblężenia Kołobrzegu, które miało miejsce 2 lipca 1807 roku – mówi Robert Maziarz, założyciel muzeum Patria Colbergiensis, który kupił medal na aukcji. – To duża rzadkość. Tym bardziej, że jest w bardzo dobrym stanie.

Na awerisie medalu widoczny jest pomnik Nettelbecka i Gneisenau’a (pomnik do 1945 roku stał przed katedrą). Na rewersie widnieje wielki herb miasta.

Medal można już oglądać w Patri w piwnicach kołobrzeskiego ratusza.

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *

*

Send this to friend