Ponad 2,5 tysiąca nieważnych dowodów osobistych w Kołobrzegu. A będzie jeszcze więcej

Z danych Ministerstwa Cyfryzacji wynika, że prawie pół miliona Polaków ma nieważny dowód osobisty. My sprawdzamy ile z tych osób mieszka w Powiecie Kołobrzeskim i w Kołobrzegu i co grozi za brak ważnego dowodu tożsamości.

W zeszłym roku u ponad 4,7 mln osób skończyła się ważność dowodu osobistego. Z kolei w pierwszym kwartale 2018 roku upływa termin ważności dowodów kolejnego miliona osób.

Z danych Ministerstwa Cyfryzacji wynika, że w powiecie kołobrzeskim nieważny dowód osobisty ma 4371 osób ( w samym Kołobrzegu 2546). W 2018 roku skończy się ważność dokumentu tożsamości kolejnym 4554 mieszkańcom naszego powiatu, z czego 2365 z tych osób mieszka w samym Kołobrzegu.
Osób pełnoletnich, które w ogóle nie posiadają dowodu jest w powiecie 235 (w Kołobrzegu 160).

Przypominamy, że każdy pełnoletni obywatel Rzeczypospolitej Polskiej zamieszkujący na jej terytorium jest zobowiązany posiadać dowód osobisty. Bez ważnego dowodu osobistego nie załatwimy żadnej sprawy w urzędzie, banku. Nie będziemy też mogli podróżować po krajach Unii Europejskiej.
Co więcej, posiadanie ważnego dowodu osobistego to obowiązek każdego pełnoletniego obywatela naszego kraju. Za niespełnienie tego obowiązku grozi grzywna wysokości nawet do 5 tysięcy złotych.

W celu złożenia wniosku o wydanie dowodu osobistego mieszkańcy Kołobrzegu muszą zgłosić się do Urzędu Miasta, pokój nr 12 z aktualnie posiadanym dowodem osobistym oraz jedną fotografią biometryczną wykonaną nie wcześniej niż przed 6 miesiącami.
Na nowy dowód poczekamy maksymalnie 30 dni. Wniosek może zostać wygenerowany przez pracowników urzędu, zatem nie ma konieczności wypełniania wniosku przed wizytą w urzędzie.

Wniosek o wydanie dowodu osobistego można także złożyć poprzez profil zaufany na platformie ePUAP.

 

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *

*

Send this to friend