Powstanie duży historyczny mural na budynku Muzeum

Jeszcze przed wakacjami na ścianie wojskowego oddziału Muzeum Oręża Polskiego ma się pojawić wielkoformatowe malowidło. Historyczny mural ma nie tylko zdobić, ale też edukować.

Widoczna od strony ul. G. Narutowicza duża biała ściana budynku Muzeum Oręża Polskiego zostanie pokryta historycznym muralem.

– Mamy zamiar w plastyczny sposób opowiedzieć o najważniejszych epizodach dla naszego miasta i regionu, a zarazem zachęcić do poszukiwania na ten temat dokładniejszych informacji. – mówi Piotr Leszmann, adiunkt w Muzeum Oręża Polskiego, jednocześnie członek zarządu Towarzystwa Przyjaciół MOP. – Na swoistej osi czasu znajdą się obrazy z wczesnego i pełnego średniowiecza, w tym czasy piastowskie, fragment XVII-wiecznej mapy Lubinusa, na którym widoczny jest Kołobrzeg czy sceny z walk toczonych tutaj przez polskich żołnierzy w 1945 r.

Ściana budynku w rzeczywistości  podzielona jest na 9 przestrzeni. Każda ma ok. 8-9 metrów kwadratowych. I na każdej z tych powierzchni zostanie namalowana osobna „scenka” z historii miasta. Projekt muralu powstanie w Muzeum. Jego realizacją zajmą się już artyści zajmujący się na co dzień m.in. sztuką graffiti.

Koszt muralu wstępnie oszacowano na kilkanaście tysięcy złotych. Na ten projekt Towarzystwo Przyjaciół MOP otrzymało już 7 tys. zł z konkursu grantowego p.t.: „Tu Mieszkam, Tu Zmieniam”, ogłoszonego przez Fundację Santander.

1 Komentarz

Napisz komentarz
  1. Listopad 30, 12:55 Kol78

    SUPER!

    Reply this comment

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *

*

Send this to friend