Przed 11 listopada. Podpowiadamy gdzie w Kołobrzegu kupić flagę narodową i za ile

W Dzień Niepodległości biało-czerwoną należy wywiesić za oknem, na balkonie albo po prostu, włożyć w odpowiedni uchwyt zamontowany na elewacji. Tylko gdzie ją kupić? Sprawdziliśmy.

W święta narodowe wskazane jest wywieszanie flagi. Ważne, zgodnie z przepisami prawa, biało-czerwona musi być prostokątem o proporcjach 5:8. Kolor biały musi być na górze, a przy wywieszaniu flagi pionowej biel powinna znajdować się po lewej stronie dla patrzącego na nią.

Samą flagę kupimy w sklepie tekstylnym przy ul. Aleja Św. Jana Pawła II 34. Kosztuje 25 zł. W sklepie sportowym przy ul. Łopuskiego kosztuje ona 29 zł. Tutaj też kupimy 2-metrowy drążek. Zapłacimy za niego 18 zł. Komplet flagę z drążkiem kupimy też m.in. w sklepie Bricomarche przy ul. Jasnej 25 (sklep w rozmowie telefonicznej nie udziela informacji o cenach).  Flagi mają też pojawić się w sprzedaży przed 11 listopada w PBS Mrówka przy ul. Św. Wojciecha. W przeszłość barwy narodowe można było kupić w Centrum Ogrodniczym Żulicki przy ul. Jedności Narodowej. W tym roku jednak nie ma ich w ofercie tego sklepu.
Z kolei małe, papierowe flagi kupimy m.in. w sklepie papierniczym przy ul. Aleja Św. Jana Pawła II. Kosztują 2 zł.

Flaga z godłem czy bez? Wyjaśniamy różnicę

Wygląd naszej flagi państwowej precyzuje ustawa o godle, barwach i hymnie z 1980 r. Bywa jednak, że flagi powiewające na naszych ulicach różnią się – niektóre mają dodatkowo herb. Okazuje się, że to także prawidłowa flaga ujęta w ustawie, ale nie można jej powszechnie używać – jest to flaga przysługująca wyłącznie polskim placówkom dyplomatycznym, portom, lotniskom oraz statkom handlowym, gdzie jest używana jako bandera. Dopuszczono ją także do używania przez wojsko, ale tylko poza granicami kraju lub w kontaktach zagranicą.

Jeśli chodzi o przepisy wywieszania flagi, to nie ma szczegółowych wskazówek, przepisy mówią tylko o tym, że symbolom narodowym należy się cześć i szacunek.

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *

*

Send this to friend