Region. Polska Grupa Energetyczna będzie stawiała wiatraki na morzu Bałtyckim

PGE (Polska Grupa Energetyczna) rozpoczyna poszukiwania strategicznego partnera do przygotowania, budowy i eksploatacji farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim.

„Zgodnie z wymaganiami partner PGE powinien posiadać odpowiednie doświadczenie w realizacji tego typu inwestycji na europejskim rynku, być w stanie wesprzeć projekty w aspektach technicznych i kontraktowaniu wykonawców, a także dzielić się know-how w tym zakresie z PGE” – napisano w komunikacie PGE.

Spółka podała, że pierwszy prąd z wiatraków na morzu popłynie w 2025 roku. Zielona energia miałaby zasilić nawet cztery miliony gospodarstw domowych.

– Od stycznia 2018 roku trwają pomiary warunków wietrzności na Morzu Bałtyckim w rejonie planowanej inwestycji. Dotychczasowe wyniki potwierdzają bardzo dobre warunki wietrzności badanych obszarów – powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, prezes PGE Henryk Baranowski.

Program budowy morskich farm wiatrowych wpisuje się w przedstawiony niedawno do konsultacji projekt Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku, w której offshore wskazywany jest jako jedno z głównych narzędzi osiągania celów w zakresie odnawialnych źródeł energii.

Grupa PGE jest największym producentem „zielonej” energii Polsce. Posiada 14 farm wiatrowych na lądzie, 29 elektrowni wodnych, cztery elektrownie szczytowo-pompowe oraz jedną farmę fotowoltaiczną na górze Żar. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi 2188,9 MW.

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *

*

Send this to friend