Wciąż marzymy o własnym domku. Sprawdzamy ile się buduje w powiecie kołobrzeskim

Opublikowano właśnie „Raport o budowie domów w Polsce”. Wnioski? Budowa domu jest realizacją marzeń, które Polacy najczęściej spełniają przed 40. rokiem życia. Najwięcej domów powstaje na wsi, a ich budowa trwa blisko dwa lata. My sprawdzamy ile buduje się w powiecie kołobrzeskim.

Budowa (od kupna działki do postawienia na niej domu) trwa blisko 22 miesiące. Uwaga, należy liczyć się z tym, że ostateczne koszty budowy mogą być wyższe od prognozowanych nawet o 25%.

Przeprowadzka z miasta na wieś była jedną z najczęściej wskazywanych przyczyn, dla których Polacy decydują się na budowę domu. Wskazało tak 10% ankietowanych. Co ciekawe, tylko 0,5% ankietowanych chciałaby przeprowadzić się w drugą stronę – ze wsi do miasta.

Najważniejszym powodem, dla którego decydujemy się na budowę własnego domu, jest realizacja marzeń. Taki powód podało 24% ankietowanych. Według nich budowa domu opłaca się bardziej niż kupno mieszkania (18% wskazań). Istotne znaczenie miały również chęć zwiększenia powierzchni mieszkalnej (16%) oraz chęć posiadania ogrodu (12,5%). Wśród innych powodów znalazły się również narodziny dzieci i fakt posiadania działki budowlanej (po 8%).

W jakim wieku są inwestorzy, którzy rozpoczynają budowę domu? Według raportu Oferteo.pl najczęściej decydujemy się na taki krok jeszcze przed czterdziestką. Wśród ankietowanych najwięcej było osób, które rozpoczęły budowę, będąc w wieku 31–35 lat (29%) oraz 26–30 lat i 36–40 lat (po 20%).

O to jak to wygląda w powiecie kołobrzeskim spytaliśmy w Starostwie Powiatowym, które wydaje pozwolenia na budowę. Okazuje się, że w roku 2016 wydano 153 pozwoleń na budowę 178 budynków jednorodzinnych. To więcej niż w 2015 roku kiedy wydano 120 pozwoleń na 148 budynków jednorodzinnych. 

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *

*

Send this to friend