Około 300 drobnych zabytków odkryto w ten weekend w Lesie Kołobrzeskim podczas badań nad aproszą – formą okopu z okresu wojny siedmioletniej.
Kilkadziesiąt osób – naukowców, pasjonatów historii i wolontariuszy – wyruszyło w sobotę do Lasu Kołobrzeskiego by zbadać relikt jednej z konstrukcji saperskich stosowanych w czasie oblężeń w XVIII wieku, tzw. aproszy. Jej lokalizację potwierdziła wcześniejsza analiza map kartograficznych i kwerenda po źródłach.
Badania trwały do niedzielnego popołudnia. Światło dzienne ujrzało około 300 drobnych zabytków (kule karabinowe, m.in. kartacze ołowiane, guziki, fragmenty uzbrojenia, przedmioty osobiste), które potwierdziły obecność na terenie zlokalizowanego obiektu wojsk rosyjskich. Rosjanie korzystali z aproszy podczas ostatniego, zakończonego sukcesem oblężenia Kołobrzegu w 1761 roku.
Projekt podsumował prof. UAM dr. hab. Grzegorz Podruczny na wniosek którego przeprowadzono badania w Lesie Kołobrzeskim: – 300 zabytków w tym miejscu i w tej gęstości świadczy, że tam byli w XVIII żołnierze rosyjscy, a zgodnie z kartografią archiwalną wszystkich trzech oblężeń (Kołobrzeg był oblegany w 1758, 1760 i 1761 – dop. red.) Rosjanie w czasie wojny siedmioletniej przebywali w tym miejscu wyłącznie w 1761 roku – mówi zapowiadając jednocześnie dokładniejsze analizy zebranego materiału i dodaje: – Wątpliwości żadnych nie ma, te zabytki oraz nietypowy kształt tego rowu jednoznacznie potwierdzają bytność w tym miejscu Rosjan.
– Jestem zaskoczony ilością zabytków. Jest ich na tyle dużo, że można wysnuć na ich podstawie wnioski, które znajdą odzwierciedlenie w publikacjach naukowych – mówi z kolei archeolog Olaf Popkiewicz, który jeszcze w październiku brał udział w badaniach pola bitwy pod Monte Cassino.
Nasi rozmówcy zgodnie chwalą inicjatywę kołobrzeżan, a szczególnie jej wartość merytoryczną. Inicjatorem badań w Lesie Kołobrzeskim było muzeum w ratuszu Patria Colbergiensis.
– Muzeum Patria Colbergiensis wraz z prof. UAM dr. hab. Grzegorzem Podrucznym, który reprezentuje Polsko-Niemiecki Instytut Badawczy Collegium Polonicum przy Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza oraz Uniwersytecie Europejskim Viadrina przystąpiło do odkrywania jedynej znanej do tej pory aproszy, formy okopu z okresu wojny siedmioletniej – informuje Robert Maziarz, pomysłodawca muzeum w ratuszu – Kierownikiem prac był archeolog Olaf Popkiewicz, a wsparli nas wspaniali pasjonaci z Grupy Eksploracja Kołobrzeg Parsęta oraz Stowarzyszenie Na Rzecz Kultury i Historii Kołobrzegu.
O intensywności prac przeprowadzonych w ten weekend niech świadczy fakt, że grupa pasjonatów pod kierunkiem istoryków w dwa dni wykonała pracę równą około 50 dniówek roboczych.
Powrót: