Fundacja #oswajamy przy współpracy z #QNaturze i Stowarzyszeniem ZAJA zapraszają na spotkanie poświęcone dzieciństwu: jego odwiecznym potrzebom, prawom i propozycjom niesionym przez edukację alternatywną.
Zapisy przez messenger fundacji #oswajamy
Co jest sednem dzieciństwa, jaka jest jego wartość i znaczenie dla rozwoju człowieka i świata?
Co dzisiejszy świat oferuje dzieciom i na ile rozumie ich potrzeby rozwojowe? W jaki sposób wspierać harmonijny rozwój dziecka? Jakie jest spojrzenie na dziecko w edukacji alternatywnej i jakie rozwiązania ona oferuje?
Pytania wokół tematu dzieciństwa można mnożyć w nieskończoność.
– Zapraszamy na spotkanie, dyskusję, poświęconą nurtującym nas pytaniom. – piszą w zaproszeniu na wydarzenie jego organizatorzy – Podczas naszego spotkania chętnie usłyszymy zebranych gości oraz spróbujemy poszukać odpowiedzi wraz z naszymi prelegentami.
Rozmowa będzie poprzedzona kadrami z filmu DZIECIŃSTWO | BARNDOM reż. Margareth Olin, Norwegia 2018, 90′ w stylu waldorfskim o nazwie Aurora.
Film przynosi wiele impulsów i refleksji na temat dzieciństwa. Opowiada, o tym, że dorastanie wymaga czasu, że dzieci rozwijają się głównie poprzez swobodną, twórczą zabawę; że proces wychowania i nauczania powinien uwzględniać ich indywidualne cechy, zainteresowania i zamiłowania oraz unikać ocen na rzecz aktywnego wspierania we wszystkich sferach rozwoju.
Kadry z filmu przedstawiają idylliczne miejsce w lesie – świat wspólnoty dzieci, w którym uczą się same, wspierane przez świadomych pedagogów, bez konieczności dotrzymywania kroku programowi nauki i wszelkim nakazom. Przez rok śledzimy z ich perspektywy zmianę pór roku, kłótnie i przyjaźnie, relacje z nauczycielami, a także niezliczone niuanse ich codziennego życia, jakie pojawiają się na styku świata w przedszkolu i poza nim. prowadzonym, który prezentuje codzienność w norweskim przedszkolu
Po projekcji filmu dyskusję poprowadzą Anna Andrykowska i Maciej Mrozowski z Fundacji Q’Naturze – doświadczeni pedagodzy, rodzice i fascynaci kontaktu dzieci z Naturą; uczestnicy i prelegenci wielu konferencji poświęconych edukacji alternatywnej, autorzy tekstów, wykładowcy, na codzień nauczyciele w Waldorfsko – Leśnym Niepublicznym Punkcie Przedszkolnym MOMO w Krakowie, które wspólnie prowadzą od 2018r.
Cena biletu : 10 zł (płatne na miejscu)
Miejsce: Przystani ul. Szyprów 1