RCK wspólnie z Punktem Informacji Europejskiej Europe Direct zaprasza na kolejne spotkanie podróżnicze w ramach cyklu „Za Horyzontem”. Tym razem Rafał Grzenia opowie o wojnie i rewolucji w Syrii.
Między styczniem i kwietniem 2013-ego Rafał Grzenia podróżował po wojennej Syrii (Aleppo, prowincje Hama i Idlib), zbierając razem z fotografem Maciejem Moskwą materiał do książki. W kolejnych latach kilkakrotnie jeździli do Turcji, tym razem do uchodźców żyjących na pograniczu, w tym pod oblężone Kobani. Kolekcjonowali ludzkie historie, by zrozumieć mechanizmy stojące za syryjską rebelią i wojną, świadkowali nieudanej próbie powstania zrewoltowanej Nowej Syrii.
Podczas spotkania Rafał Grzenia opowie o rewolucyjnym pokoleniu
arabskiej wiosny i jego klęsce, o narodzinach ekstremizmu islamskiego, o początkach wielkiej wędrówki uchodźców do Europy oraz o pracy reportera w wojennej Syrii. Za tło opowieści posłużą zdjęcia Macieja Moskwy oraz fragmenty książki „Sura”, która poprzez kilkadziesiąt miniatur reportażowych i fotografii próbuje pokazać indywidualny wymiar antyrządowej rewolucji – ludzkie marzenia, resentymenty, entuzjazm, emocje, lęki, prywatne zwycięstwa i porażki.
Rafał Grzenia – urodzony w 1977 roku, literaturoznawca, pisarz, członek kolektywu dziennikarskiego Dziennikarze Wędrowni. Na przełomie 2012 i 2013 roku czterokrotnie odwiedził wojenną Syrię, w 2014 wizytował tureckie pogranicze z Syrią i zajmował się tematem syryjskich uchodźców. Współautor książki „Sura”, aktualnie pracuje nad kolejną książką o syryjskim pokoleniu rewolucyjnym.