Festiwal filmów dokumentalnych startuje jutro (+program)

You are currently viewing Festiwal filmów dokumentalnych startuje jutro (+program)

O tym Festiwalu jeszcze głośno się nie mówi w Kołobrzegu. Tymczasem jest to chyba jak dotąd najciekawsza propozycja filmowa tego roku – przegląd niezwykłych i wielokrotnie nagradzanych filmów dokumentalnych. Poznajcie Millennium Docs Against Gravity !

Jutro rozpoczyna się Weekend z 14. Millennium Docs Against Gravity. To jeden z najważniejszych festiwali kina dokumentalnego w Europie, nagrodzony przez Polski Instytut Sztuki Filmowej jako najważniejsze międzynarodowe wydarzenie filmowe w Polsce. W ciągu trzech dni w Regionalnym Centrum Kultury zostanie pokazanych sześć pełnometrażowych filmów dokumentalnych.

Bilet na pojedynczy seans 7 zł, karnet – 30 zł, 

Program:

19.05.2017, (piątek)
g. 17.00 „Niemieckie życie” Austria, Niemcy 2016, 113 min. 
g.19.00 „Kraina oświeconych”, Belgia 2014, 84 min. 
21.05.2017 (niedziela)
g.17.00 „Ostatni w Aleppo”, Dania 2017, 110 min.
g. 19.00 „Jak spotkać syrenę”, Dania, Belgia 2016, 90 min. 
22.05.2017 (poniedziałek)
g. 17.00 „Wszystkie rządy kłamią”, USA 2016, 90 min.
g. 19.00 „Amatorzy w kosmosie”, Dania 2016, 89 min. 

 

Opisy Filmów:

NIEMIECKIE ŻYCIE

kraj/rok: Austria, Niemcy/2016
reżyser: Christian Krönes, Florian Weigensamer, Roland Schrotthofer, Olaf S. Müller 

Kameralny portret Brunhilde Pomsel – kobiety, która w czasie II wojny światowej była sekretarką jednego z najwyżej postawionych nazistów, Josepha Goebbelsa. Dziś ma 105 lat i pomimo słabego wzroku i problemów z chodzeniem, jej umysł i pamięć wydają się odporne na działanie czasu. Twórcy filmu oddają jej głos, wybierając najbardziej minimalistyczne medium: czarno-biały obraz, zbliżenie twarzy, żadnego tła, żadnych dekoracji, żadnych dźwięków z offu, samo słowo.

KRAINA OŚWIECONYCH

czas trwania: 84 min, kraj/rok: Belgia, 2015
reżyser: Pieter-Jan De Pue 

Kręcona przez kilka lat porywająca wizualnie alegoryczna epopeja o Afganistanie, ukazanym przez pryzmat nieznanej wcześniej prawdziwej historii. Obserwujemy spektakularne panoramy afgańskiego krajobrazu: żyzne doliny, przysypane kurzem stepy, ośnieżone majestatyczne szczyty Hindukuszu i Pamiru. Poznajemy historię o mitycznych początkach Afgańczyków i ich narodu, a następnie o młodym Gholamie, który prowadzi dziki gang uzbrojonych kilkunastoletnich chłopców z plemienia Kuchi, którzy żyją w górach, całkowicie bez wsparcia dorosłych, palą i handlują opium, rozbrajają stare radzieckie miny, a następnie sprzedają materiały wybuchowe dzieciom pracującym w kopalni lapis lazuli.

OSTATNI W ALEPPO

czas trwania: 104 min, raj/rok: Dania 2017
reżyser: Feras Fayyad

 „Ostatni w Aleppo” to obraz przedstawiający wolontariuszy Białych Hełmów przeszukujących gruzy zniszczonego w wyniku konfliktu zbrojnego syryjskiego miasta. Khaled, Mahmoud i Subhi mają nadzieję na odnalezienie żywych osób.

JAK SPOTKAĆ SYRENĘ

czas trwania: 95 min, kraj/rok: Holandia, Dania, Belgia 2016, reżyser: Coco Schrijber 

Czy morze i jego zjawiskowa, nieprzewidziana natura mogą być wartą poświęcenia życia alternatywą dla naszej rzeczywistości? Film przedstawia historie trzech osób, które zdecydowały się powierzyć swoje życie wodzie w poszukiwaniu dla siebie lepszego miejsca na Ziemi.

Lex Schrijber, brat reżyserki filmu, wyjechał we wrześniu 2000 roku z przyjaciółmi na wyprawę nurkową do Egiptu. Nigdy z niej nie wrócił. Jego buty, ubranie i nóż nurkowy znaleziono – ułożone równo – na jednej z plaż nad Morzem Czerwonym. Lex nigdy nie nurkował bez noża i ten fakt dowodzi, że zdecydował się popełnić samobójstwo. Jego ciała nigdy nie odnaleziono. Młoda Brytyjka Rebecca Coriam należała do załogi liniowca Disney. W 2011 roku w niewyjaśnionych okolicznościach zniknęła ze statku u wybrzeży Meksyku i słuch o niej zaginął. Ostatnim bohaterem jest Miguel,  surfer z Meksyku, który pewnego dnia wyrusza w zuchwałą podróż  przez ocean do USA. Trzy historie ludzi, którzy z różnych powodów ciała decydują się na desperacki krok na morzu.

WSZYSTKIE RZĄDY KŁAMIĄ

czas trwania: 93 min, kraj/rok: USA, 2016, reżyser: Fred Peabody, zdjęcia: John Westheuser 

Film dedykowany Isidorowi Feinsteinowi Stone’owi – amerykańskiemu pionierowi niezależnego dziennikarstwa politycznego, zażartemu krytykowi kolejnych rządów, autorowi hasła All governments lie – wszystkie rządy kłamią. Człowiekowi, który przez całe swoje zawodowe życie demaskował kłamstwa, którymi kolejni amerykańscy prezydenci karmili społeczeństwo w imię różnych interesów elit.

Jest to zaskakująca i niepokojąca opowieść o tym, jak kolejne rządy USA i innych światowych potęg coraz silniej sterowane są przez międzynarodowe korporacje i grupy wpływów. W filmie wypowiadają się najwybitniejsze postaci amerykańskiego dziennikarstwa niezależnego: Jeremy Scahill i Glenn Greenwald – obaj z serwisu online „The Intercept” czy Amy Goodman z internetowej telewizji Democracy Now!, ale także intelektualiści na czele z Noamem Chomskym czy niezależni filmowcy jak Michael Moore.

AMATORZY W KOSMOSIE

czas trwania: 89 min, kraj/rok: Dania 2016, reżyser: Max Kestner, zdjęcia: Max Kestner, Claus Mejling, Pol Mejer, Kim Høgh Mikkelsen

Dwaj duńscy przyjaciele: Peter i Kristian już jako chłopcy marzyli tylko o jednym – chcieli polecieć w kosmos w zbudowanej przez siebie rakiecie kosmicznej. Gdy dorośli, postanowili zrealizować ten plan i tym samym stać się pierwszymi w historii kosmonautami-amatorami.

Wiedzieli, że jeśli im się uda, Dania będzie czwartym w historii krajem, który zdołał wysłać ludzi poza granice orbity ziemskiej. Kręcony przez sześć lat film jest nie tylko portretem pozytywnych fascynatów, którzy za wszelką cenę starają się zrealizować swoje plany. Pokazuje również jedno z największych marzeń człowieka – szalone i wyzwalające zarazem – udowadniając, że nawet najbardziej nierealne fantazje można zrealizować przy pomocy wiary, pracy i uporu, które pozwolą pokonać największe przeciwności losu.

Opis filmów: Millennium Docs Against Gravity

Dodaj komentarz