Niepłodność została zaliczona przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) do chorób cywilizacyjnych. Dotyka coraz więcej osób, w tym również mężczyzn, którzy często nawet nie wiedzą, że z ich płodnością dzieje się coś niepokojącego. Właśnie dlatego powinni poddawać się badaniom, zwłaszcza gdy w przyszłości pragną z partnerką starać się o dziecko. Do podstawowej diagnostyki w tym zakresie zalicza się badanie nasienia. Można je wykonać w ośrodku leczenia niepłodności, takim jak Klinika Bocian w Szczecinie, która dysponuje nowoczesnym sprzętem laboratoryjnym, jak również zapewnia dostęp do doświadczonych specjalistów, lekarzy zajmujących się męską płodnością.
Czym jest męska niepłodność?
Zazwyczaj o niepłodności mówimy, gdy mężczyzna ze swoją partnerką przez rok bezskutecznie starają się o ciążę, przy regularnym współżyciu bez użycia antykoncepcji. Ta przypadłość może wynikać z bardzo wielu czynników. Jej częstymi przyczynami są problemy z wytwarzaniem nasienia o prawidłowych parametrach. Odpowiadać za to mogą m.in. przebyte choroby, urazy, ale też nieodpowiednia dieta, stosowanie używek, zła kondycja fizyczna, przegrzewanie jąder, kontakty ze szkodliwymi substancjami. To wszystko może prowadzić do nieprawidłowej ruchliwości plemników lub jej braku, złej budowy plemników oraz obniżonej liczby plemników w nasieniu. W efekcie plemniki mogą mieć trudności z dotarciem do komórki jajowej i jej zapłodnieniem.
Gdzie udać się po pomoc?
W przypadku zaobserwowania zaburzeń utrudniających poczęcie dziecka należy udać się do kliniki leczenia niepłodności. Takim miejscem w województwie zachodniopomorskim jest Klinika Bocian w Szczecinie. Ośrodek specjalizuje się w pomocy pacjentom zmagającym się z niepłodnością i wykonuje szereg profesjonalnych badań mających na celu trafną diagnostykę zaburzeń. Jednym z nich jest badanie nasienia, które można zrealizować na miejscu w placówce. Doświadczeni diagności laboratoryjni wykonują je przy pomocy metody CASA, która polega na przetwarzaniu obrazu mikroskopowego przez komput.
Co to jest badanie nasienia?
Badanie nasienia to nieinwazyjna metoda, która pozwala na szybkie i szczegółowe sprawdzenie płodności. Ma ono na celu poddać analizie jakość i ogólną liczbę plemników w nasieniu. Materiał ocenia się na podstawie norm ustalonych przez Światową Organizację Zdrowia. Weryfikacji podlega też budowa plemników, czyli tzw. morfologia. Sprawdza się również prawidłową budowę w obrębie główki, wstawki i witki oraz proporcje między dobrze zbudowanymi a nieprawidłowymi plemnikami. Seminogram, bo tak również jest określane badanie nasienia, ocenia dodatkowo parametry makroskopowe takie jak wygląd, objętość, lepkość, pH i płynność spermy.
Jak się przygotować do badania nasienia?
Badanie nie wymaga wielkich wyrzeczeń ze strony mężczyzny. Przede wszystkim należy zachować wstrzemięźliwość seksualną od 3 do 5 dni. Zarówno zbyt krótki, jak i zbyt długi okres abstynencji może mieć wpływ na wynik. Wskazane jest, aby powstrzymać się w tym czasie od picia alkoholu, palenia papierów i dużego wysiłku fizycznego. Tu także uwaga dla panów przyjmujących antybiotyki, lepiej w tym czasie nie wykonywać badania nasienia, przenieść je na okres po zakończeniu kuracji. Wszystko po to, żeby wynik był jak najbardziej wiarygodny.
Jak wygląda badanie nasienia w klinice?
Po okazaniu dowodu tożsamości i rejestracji w klinice pacjent dostaje sterylny pojemniczek służący do oddania materiału oraz zostaje skierowany do specjalnego pomieszczenia wyposażonego w telewizor z firmami erotycznymi. Po oddaniu nasienia do pojemniczka próbka zostaje przekazana do niezwłocznej analizy w laboratorium. Czas oczekiwania na wynik wynosi około 3 godziny. Istnieje możliwość pobrania materiału do badania w domu i dostarczenia go do ośrodka w ciągu 30 minut. Nie zaleca się jednak tej metody, ponieważ nieodpowiednie warunki przechowywania, przekroczenie czasu może skutkować pojawieniem się nieprawidłowego wyniku.
Co zrobić, gdy wynik nasienia jest zły
W przypadku wykrycia nieprawidłowości w nasieniu przede wszystkim warto skonsultować się z lekarzem, żeby mógł całościowo przeanalizować poszczególne parametry. Niepłodność można leczyć, czasem wystarczą zdrowe zmiany w stylu życia, sposobie odżywiania, niekiedy niezbędne jest leczenie farmakologiczne lub zabiegowe. Część par natomiast, by spełnić swoje marzenie o dziecku, korzysta z metod wspomaganego rozrodu, jak inseminacja lub in vitro. Tu warto wspomnieć, że w Kołobrzegu realizowany jest samorządowy program dofinansowania do procedury in vitro dla mieszkańców tego miasta. Klinika Bocian z placówką w Szczecinie jest także realizatorem tego miejskiego programu
W celu umówienia się na badanie nasienia lub konsultacje zachęcamy do kontaktu z Kliniką Bocian w Szczecinie, która mieści się w centrum miasta przy Placu Brama Portowa 1, telefonicznie +48 91 443 99 33 lub mailowo: szczecin@klinikabocian.pl.
Artykuł sponsorowany
