Miękkie lądowanie reformy oświatowej w Kołobrzegu. Kosztów jednak nie unikniemy

You are currently viewing Miękkie lądowanie reformy oświatowej w Kołobrzegu. Kosztów jednak nie unikniemy

Został mniej niż miesiąc do rozpoczęcia roku szkolnego. Będzie to pierwszy rok po wprowadzeniu przez rząd reformy oświatowej. Sprawdzamy czy nauczyciele w Kołobrzegu stracą pracę i ile będzie kosztowało Urząd Miasta dostosowanie budynków szkolnych do nowych potrzeb.

Na początku roku gdy wprowadzano reformę oświatową w Kołobrzegu przestrzegano, że prace może stracić nawet 30 nauczycieli. Okazuje się jednak, że ten scenariusz się nie sprawdzi i można dziś śmiało powiedzieć, że reforma zostanie wprowadzona prawie bezboleśnie. Jak nas zapewniono w kołobrzeskim magistracie w tym roku żaden z nauczycieli nie zostanie bez pracy. Zmniejszenia etatów będą, ale w każdym przypadku nauczyciele znaleźli pracę w innych szkołach lub zostaną zaangażowani do nauki dzieci, które mają przyznany tzw. indywidualny tok nauczania. Konkretne dane poznamy po 18 sierpnia czyli po spotkaniu prezydenta z dyrektorami szkół, na którym ci ostatni mają przedstawić plan organizacyjny w swoich placówkach na nowy rok szkolny.

Problem mógłby pojawić się w roku 2018, ale tu nieoczekiwanie może nam pomóc kalendarz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Według niego będzie to ostatnia szansa (dokładnie do 31 sierpnia) na przejście nauczycieli na emeryturę według starego portfela. Ci którzy będą mieli w tym czasie do niej prawo i z tego prawa skorzystają mogą zyskać miesięcznie nawet 800 zł. I z tego co udało nam się dowiedzieć wielu z nich z tego prawa ma zamiar skorzystać. A to oznacza, że zwolnią miejsce dla swoich młodszych kolegów. 

Nie unikniemy za to kosztów. Ile będzie kosztowała reforma? Przystosowanie budynków ma kosztować ok. 2 mln złotych. Ale miasto uznało, że adaptację obiektów można rozłożyć na dwa lata i w tym roku wyda na ten cel niecały milion złotych. 

Przypomnijmy, w Kołobrzegu z nowym rokiem trzy kołobrzeskie gimnazja zostaną przekształcone w szkoły podstawowe, czwarte (Zespół Szkół nr 2) zostanie wygaszone.  Zmieni się rejonizacja szkół dla przyszłych uczniów klas pierwszych i siódmych. Wszystkie dotychczasowe sześcioletnie podstawówki staną się szkołami ośmioklasowymi. 

Dodaj komentarz