Miasto ma zamiar przekazać Zieleni Miejskiej pieniądze na zakup śmieciarki i zamiatarki ulicznej.
Fot. MZZDiOŚ. Zdjęcie z branżowych Międzynarodowych Targów Poznańskich, na które wybrali się przedstawiciele kołobrzeskiej spółki.
Prezydent Kołobrzegu Anna Mieczkowska planuje przekazać 1,8 mln złotych spółce Miejski Zakład Zieleni, Dróg i Ochrony Środowiska, z przeznaczeniem na zakup dwóch specjalistycznych pojazdów. Uchwała zmieniająca budżet miasta będzie głosowana przez radnych Rady Miasta na najbliższej sesji.
Śmieciarka i zamiatarka uliczna
Pierwszy pojazd służy do odbioru odpadów komunalnych – bezpylny z bębnem obrotowym, prasą ślimakową o lekkiej konstrukcji i dużej ładowności, posiadający zbiornik na odcieki. Pojazd przystosowany jest do odbioru frakcji odpadów biodegradowalnych oraz popiołów. Drugi pojazd to duża zamiatarka uliczna do utrzymania czystości ulic, parkingów i placów. Jej zaletą jest to, że będzie w pełni skonfigurowana z różnym dodatkowym oprzyrządowaniem (różnego rodzaju szczotki, odsysacz liści itp.).
MZZDiOŚ codziennie czyści ponad 41 tys. metrów kwadratowych chodników
Dodatkowo MZZDiOŚ korzystając z pożyczki WFOŚiGW (dającej możliwość umorzenia 20%), zakupiło sprzęty na łączną kwotę 2,5 mln zł.
Zakupione sprzęty to pojazdy do odbioru odpadów, bezpylny dwukomorowy i bezpylny trzykomorowy oraz pojazd ciężarowy ze skrzynią ładunkową i HDS. Planowany jest także zakup dodatkowej zamiatarki chodnikowej (realizując swoje usługi, spółka codziennie oczyszcza chodniki o łącznej powierzchni 41 400,82 m kw).
Sprzęt jest potrzebny m.in. do selektywnej zbiórki odpadów
W roku 2018 w gminach zmienione zostały zasady selektywnego zbierania odpadów, wprowadzone zostały dodatkowe frakcje selektywne. Obecnie są to frakcje papieru – niebieski, żółty – plastik i metal, zielony – szkło, brązowy – odpady biodegradowalne oraz pojemnik resztkowy. Rozdrobienie fakcji spowodowało zwiększenie kursów odbioru odpadów oraz włączenie do floty starych i wyeksploatowanych pojazdów. Po zakupie stare zostaną wycofane z eksploatacji. Dzięki kilku komorom w pojazdach bezpylnych można zbierać kilka frakcji odpadów jednocześnie, a dzięki większej skrzyni ładunkowej opróżniać można więcej pojemników. Pozwoli to nie tylko bardziej efektywnie wykorzystać pracę sprzętu, ale przede wszystkim zmniejszy ilość zużytego paliwa, a tym samym emisje spalin do środowiska.