Najlepsze Kołobrzeskie: Akademia Kulinarna Klimatex

You are currently viewing Najlepsze Kołobrzeskie: Akademia Kulinarna Klimatex

Rozmawiamy z Jackiem Kujawą właścicielem Centrum Wyposażenia Gastronomii Klimatex i Maciejem Jeleniem, który prowadzi działającą przy Klimatex’ie Akademię Kulinarną. To za tą działalność Klimatex w 2023 roku otrzymał nagrodę Najlepsze Kołobrzeskie w kategorii wydarzenia, miejsca i inicjatywy. Trwa właśnie nabór kandydatów do tegorocznej edycji plebiscytu.

– Najlepsze Kołobrzeskie 2023 dla Akademii Kulinarnej. Możemy więc śmiało spytać, jak smakuje Najlepsze Kołobrzeskie?
Maciej Jeleń: – Smakuje najlepiej, jak tylko można sobie wyobrazić. Było to fajne zwieńczenie dopiero wtedy rocznej działalności Akademii. Nagroda pokazała, że takie miejsce na naszej miejskiej mapie gastronomicznej było potrzebne i że jest to dobra alternatywa dla chodzenia do restauracji.

– Czym jest więc Akademia Kulinarna, za którą Klimatex otrzymał nagrodę?
Jacek Kujawa: -Jest to następstwo działalności Klimatex’u, który sprzedaje i montuje urządzenia gastronomiczne w restauracjach, hotelach, ośrodkach, na statkach w Polsce i za granicą. W pewnym momencie pojawiło się zapotrzebowanie na doszkalanie pracowników gastronomii, na nadzór nad całym procesem uruchamiania restauracji, włączając w to także ustalanie menu. Wspólnie z Maćkiem opracowaliśmy więc strategię, ustaliliśmy, że my w tych kuchniach zamontujemy urządzenia, wyposażymy je od sztućców po piece, a później jeżeli będzie taka potrzeba, będzie wkraczał Maciek, kompletował personel, ustalał menu, dobierał produkty do karty. To wszystko dzieje się w ścisłej współpracy z inwestorem. Klimatex postawił sobie za cel poprowadzenie inwestora przez cały proces otwierania restauracji. Od początku do końca.
Maciej Jeleń: – Akademia Kulinarna jest konceptem stricte kulinarnym. Ten wachlarz usług jest duży i rozbudowany. W ofercie są też warsztaty kulinarne, które prowadzimy na jeden z wybranych tematów – kuchnia polska, włoska czy na przykład ryby i owoce morza lub desery. Zapraszamy do 16 osób. Czas trwania jest to około 4-5 godzin. W tym czasie każda z tych osób gotuje do czterech, pięciu dań, ja na początku pokazuję, objaśniam, mówię o produkcie, pokazuję pierwsze danie. To jest nie tylko nauka gotowania, to jest też obcowanie z produktem i budowanie świadomości uczestników. Do Akademii zapraszamy też znanych gości – byli lub będą u nas Andrzej Polan, Robert Sowa, Piotrek Kucharski, z którym będziemy robili warsztaty z pieczenia chleba, czy Tomek Jakubiak.

  – Czy Akademia Kulinarna jednocześnie stwarza okazję do budowania relacji biznesowych?
Jacek Kujawa:
– Tak, Klimatex istnieje ponad 25 lat i myślę, że większość naszych klientów to są osoby, z którymi nawiązujemy długotrwałe relacje biznesowe. Oczywiście są również klienci sezonowi, którzy działają przez dwa miesiące i następnie cały rok ich nie ma. Zależy nam jednak, aby nasza marka nie kojarzyła się tylko z krótką transakcją. Nasi klienci wysyłają na warsztaty swój personel, później sami przychodzą, przychodzą małżeństwa, czasami z dziećmi. W ten sposób budują się te relacje i myślę, że jest to bardzo fajny sposób na integrację.
Maciej Jeleń: – Dziś Klimatex stał się firmą typu hospitality, gościnną, czyli zależy nam nie tylko na samej sprzedaży urządzenia i zamknięciu za sobą drzwi. Chcemy zaopiekować się klientem, pokazać mu jak ten sprzęt, który u nas kupuje, używać, co zrobić, żeby koncept na restaurację, który sobie wymyślił, zadziałał.

– Nagroda Najlepsze Kołobrzeskie to potwierdzenie, że to się udaje.
Jacek Kujawa:
– Jest to bardzo duże wyróżnienie, którego się nie spodziewałem. Wiedziałem oczywiście, że jesteśmy nominowani, ale nie liczyłem, że nagroda trafi do nas. Niestety jako szef firmy w czasie, gdy nagroda była przyznawana, utknąłem w Niemczech na lotnisku z powodu awarii samolotów, ale byłem cały czas w kontakcie z żoną i Maćkiem. Z ich relacji wiem, że emocje były duże. Statuetkę odbieraliśmy w doborowym towarzystwie uznanych kołobrzeskich firm, było to więc dla nas wszystkich szczególne wydarzenie.

– Nagroda Najlepsze Kołobrzeskie to inicjatywa Kołobrzeskiego Centrum Rozwoju Przedsiębiorczości. To młoda miejska instytucja, która ma pomagać biznesowi.
Jacek Kujawa:
– Taka instytucja była potrzebna. Dostajemy dużo informacji, zaproszeń na różne wykłady i szkolenia. To partnerstwo między miastem a przedsiębiorcami jest potrzebne, daje możliwość poznania się nawzajem, sprawdzenia, jakie mamy możliwości i potrzeby.
Maciej Jeleń: – Takim przykładem tej współpracy może być nasze uczestnictwo w przygotowaniu eventu kulinarnego przy okazji działań miasta związanych ze staraniami o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Miasto zwróciło się z propozycją współpracy do nas i bardzo nas to cieszy.

– Macie panowie swoich kandydatów do nagrody Najlepsze Kołobrzeskie 2024?
Jacek Kujawa: Tak, ale za wcześniej jeszcze, by o nich mówić.

– W takim razie spytamy inaczej – co Waszym zdaniem zasługuje na wyróżnienie tym tytułem?
Maciej Jeleń:
– Warci nagrodzenia są przedsiębiorcy, którzy pokazują swoje firmy na terenie regionu i całego kraju, nie tylko w Kołobrzegu. Okazuje się, że wiele jest w naszym mieście takich firm znanych poza jego granicami. Przyznałbym też nagrodę za otwartość na współpracę z miastem i z innymi przedsiębiorcami, ponieważ uważam, że nie ma czegoś takiego jak niezdrowa konkurencja. Konkurencja jest czymś, co mobilizuje do pracy.
Jacek Kujawa: – Dodałbym do tego jeszcze umiejętność planowania, opracowywania ciekawych strategii i cierpliwego wdrażania ich w życie. Prowadzenie firmy to jest proces rozpisany na lata, który wymaga od nas zaangażowania i wytrwałości. 

 

Materiał Kołobrzeskiego Centrum Rozwoju Przedsiębiorczości.

 

 

Dodaj komentarz