W czwartek zostanie rozpoczęta instalacja stacji pomiarowej jakości powietrza. Stacja będzie mierzyła zawartość pyłu zawieszonego PM10 i benzo(a)pirenu.
Dziś Kołobrzeg nie ma takiej stacji i nie wiemy dokładnie jakie są tu parametry powietrza. To dość kuriozalna sytuacja, szczególnie dla miasta uzdrowiskowego. Jego jakość badana jest w tzw. strefie. Najbliższe stacje pomiarowe znajdują się w Koszalinie i Szczecinku. Pocieszające jest jedynie to, że jak dotąd nie stwierdzono tam rażących przekroczeń limitów.
Teraz w Kołobrzegu stanie w końcu stacja manualna do pomiaru jakości powietrza. Będzie obsługiwana przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Szczecinie. Wyniki będą udostępniane na stronie WIOŚ około dwa tygodnie po miesiącu, którego dotyczą. Stacja będzie częścią Państwowego Monitoringu Środowiska i wyniki będą brane pod uwagę przy przygotowywaniu przez WIOŚ oceny jakości powietrza w woj. Zachodniopomorskim.
Stacja zlokalizowana będzie na Osiedlu Ogrody, w północno-wschodniej części Kołobrzegu, w strefie uzdrowiskowej B. Stacja będzie się znajdowała w centralnej części tego osiedla, na terenie rekreacyjnym – przy skateparku.
Uruchomienie pomiarów pyłu PM10 i zawartego w nim benzo(a)pirenu planowane jest od 1 stycznia 2018 roku. Stacja zostanie utworzona na mocy porozumienia zawartego 10 października tego roku pomiędzy Gminą Miasto Kołobrzeg a Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska w Szczecinie.
Celem pomiarów prowadzonych na stacji będzie uzyskanie wyników pomiarów zanieczyszczeń dla potrzeb rocznej oceny jakości powietrza.
Przy wyborze lokalizacji ogólnej kierowano się gęstością zaludnienia oraz wybrano takie miejsce, aby na poziom zanieczyszczenia wpływ miało łączne oddziaływanie emisji zanieczyszczeń pochodzących z wielu źródeł emisji (powierzchniowej, liniowej, punktowej). Do posadowienia stacji szukano obszaru położonego w strefie uzdrowiskowej B (strefa A znajduję się za blisko linii brzegowej) oraz mało zadrzewionego.
O lokalizacji szczegółowej stacji zadecydowała gęstość zaludnienia na tym obszarze, rodzaj zabudowy – zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna (bloki), zagospodarowanie terenu (brak drzew).
Łączny koszt stacji wraz z montażem, uruchomieniem i materiałami na dwa lata pracy to 106 026,00 zł brutto.