Miejskie place zabaw zostają otwarte. To efekt wielu zapytań zniecierpliwionych rodziców, którzy narzekają, że nie mają gdzie wyjść ze swoimi pociechami. Jednak uwaga, ich codzienna dezynfekcja jest zbyt kosztowna i sami musimy przestrzegać kilku zasad, które zwiększają nasze bezpieczeństwo.
Z uwagi na ogromną ilość zapytań dotyczących zamkniętych kołobrzeskich placów zabaw, wydział Gospodarki Komunalnej i Lokalowej przeanalizował sytuację w innych miastach i obowiązujący stan prawny.
W wielu miejscach jest tak, że rodzice udają się na place zabaw z pełną świadomością obecnych zagrożeń, samemu dezynfekując urządzenia, na których bawią się ich dzieci. Dziś kołobrzeskie place zabaw zostaną zdezynfekowane i opatrzone informacjami o możliwych zagrożeniach wynikających z COVID-19.
Taśmy zabezpieczające zostaną zdjęte. Jednakże dezynfekcja jest jednorazowa i każdy musi mieć świadomość, że korzystanie z placów zabaw może nie być w pełni bezpieczne.
-Przypomnę, że miesięczny koszt dezynfekcji wszystkich placów zabaw (jedna dezynfekcja dziennie) to kwota ponad 600 tysięcy złotych. – informuje rzecznik urzędu miasta , Michał Kujaczyński – Tak wysoki koszt uniemożliwia codzienną dezynfekcję prowadzoną przez miasto.
Wobec tego należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego, a odwiedzając place zabaw trzeba mieć świadomość zagrożeń i ryzyka w związku z panującym stanem epidemii.
Najważniejsze zasady organizacji i funkcjonowania placów zabaw w dobie COVID-19:
-Opiekunowie powinni zachować dystans społeczny między sobą wynoszący co najmniej 2 m (dotyczy to osób, które wspólnie nie zamieszkują lub nie gospodarują).
-W sytuacji, gdy na placu zabaw nie można zachować dystansu społecznego wynoszącego 2 m z uwagi na dużą liczbę przebywających osób, zaleca się rezygnację z rekreacji lub jej kontynuację w późniejszym czasie.
-Zaleca się, aby opiekunowie wyposażeni byli w środki pozwalające na utrzymanie higieny dziecka np. chusteczki do umycia rąk oraz czuwali, nad przestrzeganiem podstawowych zasad higieny (np. unikanie bliskiego kontaktu twarzą w twarz z innymi uczestnikami podczas zabawy, kasłanie/kichanie w chusteczkę lub zgięcie łokciowe – nie w kierunku innych).
-Należy bezwzględnie pamiętać o higienie rąk dziecka oraz opiekuna każdorazowo
po zakończonej zabawie na placu zabaw.
-Nie zaleca się angażowania w opiekę nad dzieckiem (lub dziećmi) korzystającym z placu zabaw osób powyżej 60 roku życia lub z istotnymi problemami zdrowotnymi.
-Nie jest wskazane spożywanie posiłków oraz napoi w trakcie zabawy.
-W przypadku gdy dziecko manifestuje bądź przejawia niepokojące objawy choroby należy niezwłocznie przerwać pobyt na placu zabaw.
-W przypadku gdy dziecko podczas zabawy korzysta z własnych zabawek, opiekunowie powinni na bieżąco pilnować, aby nie były one udostępniane innym dzieciom, a po powrocie do domu zostały przynajmniej umyte z użyciem detergentu lub wyprane.