Rok 2020 w Kołobrzegu rokiem Olgierda Szerląga. Autora m.in. monumentalnych mozaik

You are currently viewing Rok 2020 w Kołobrzegu rokiem Olgierda Szerląga. Autora m.in. monumentalnych mozaik

Rada Miasta jednogłośnie ustanowiła rok 2020 rokiem Olgierda Szerląga, artysty, który mieszkał i tworzył w Kołobrzegu, autora m.in. monumentalnych mozaik. Petycja mieszkańców miasta w tej sprawie wpłynęła do urzędu miasta w zeszłym roku.

Fot. GSW

OLGIERD SZERLĄG – artysta-plastyk, malarz pejzażysta, twórca monumentalnych mozaik, projektant mebli, wystrojów wnętrz, neonów, odznak. Urodził się w 1920 roku w Pilźnie. Ukończył Gimnazjum Pijarów w Krakowie i po wojnie Wolną Szkołę Malarstwa i Rysunku w Lublinie (filia krakowskiej ASP) w pracowni prof. St. Szczepańskiego i prof. Z. Kononowicza. Wychowany był w atmosferze domu związanego ze sztuką. Był wnukiem Włodzimierza Łuskiny, malarza, ucznia Jana Matejki.
Wczesne lata powojenne artysta spędził w Nawojowej, gdzie pracował w szkole rolniczej jako administrator. Po zachorowaniu na gruźlicę wyjechał na leczenie do Zakopanego, gdzie mieszkał do 1960. Od 1945 był członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. W 1960 przeprowadził się do Kołobrzegu, który stał się jego miastem rodzinnym i gdzie pozostawił po sobie wiele prac w przestrzeni publicznej. Był mężem artystki malarki Mirosławy Zimnickiej-Szerląg. Zmarł po długiej chorobie 8 stycznia 1996 w Kołobrzegu. Został pochowany w Poznaniu na cmentarzu Junikowo
Do roku 1960 mieszkał i tworzył w Zakopanem. W roku 1960 zamieszkał w Kołobrzegu. Tu projektował i realizował indywidualne mozaiki: w W.D.W. Kopalni Węgla Kamiennego „Turów” w Kołobrzegu; D.W. Kopalni Węgla „Rydułtowy’ w Ustroniu Morskim; Dom Rybaka i Dom Pracy Twórczej Politechniki Poznańskiej w Kołobrzegu; także w domu prywatnym. Pod jego kierunkiem powstały mozaiki: Zakład Przyrodoleczniczy (nr 1), D.W. „Górnik”, Zakład Chemiczny „Chemik”, Garnizonowy Klub Oficerski w Kołobrzegu oraz D.W.NBP w Dźwirzynie. Indywidualnie wykonał wiele projektów architektury wnętrz. Był również projektantem mebli dla Słupskich Fabryk Mebli, projektantem neonów i odznak pamiątkowych Obrazy jego znajdują się w zbiorach prywatnych i państwowych w kraju i za granicą.
Otrzymał m.in. Krzyż Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł w roku 1996.
(Źródło: Wikipedia, Galeria Sztuki Współczesnej w Kołobrzegu)

 

Dodaj komentarz