Szykuje się duża renowacja latarni morskiej w Kołobrzegu. Wizytówka kurortu może być niedostępna latem

W drugim miejskim przetargu na renowację Fortu Ujście z latarnią morską w Kołobrzegu zgłosiły się dwie firmy. Oferta jednej z nich jest o 70 tys. zł wyższa od kwoty, jaką miasto planuje wydać na remont obiektu. Magistrat nie planuje kolejnego przetargu, chce za to dołożyć brakującą kwotę, a na to muszą zgodzić się radni Rady Miasta.

Do programu sesji Rady Miasta 25 października trafił już projekt uchwały zmieniającej tegoroczny budżet. Chodzi m.in. o zwiększenie wydatków na remont latarni morskiej. Urzędnicy planowali wydać na ten cel 5 mln zł. W drugim przetargu na renowację obiektu wpłynęły dwie oferty (w pierwszym nie było chętnych). Spółka Hydratec z Białegostoku wyceniła roboty na 7,5 mln zł. Mniej zażądało dobrze znane w Kołobrzegu konsorcjum trzech lokalnych firm – WS, WP-Werema i Skitech są gotowe wykonać zlecenie za 5,8 mln zł (kwoty podajemy w zaokrągleniu). I to ta druga oferta jest teraz brana pod uwagę.

Jeżeli radni zgodzą się dołożyć pieniędzy, miasto w listopadzie podpisze umowę. Wykonawca będzie miał 280 dni na wywiązanie się ze zlecenia. Prace powinny więc zakończyć się zaraz po wakacjach.

Przypomnijmy, że miasto sfinansuje renowację latarni morskiej z dofinansowania, które otrzymało z Polskiego Ładu. Są to pieniądze, które początkowo planowano wydać na przebudowę ulicy Spacerowej. Po tym jednak jak w przetargu okazało się, że remont tej malowniczej parkowej uliczki będzie kosztował kilkanaście milionów złotych, miasto wystąpiło o zgodę na przeznaczenie dofinansowania na inny cel, właśnie na renowację Fortu Ujście z latarnią morską.

Renowacja podzielona na trzy etapy

Inwestycja obejmuje trzyetapowe prace budowlano – konserwatorskie remontu elewacji wraz z tarasami oraz iluminacją latarni morskiej.

Pierwszy etap – remont bastionu, a w tym mury od strony zewnętrznej i wewnętrznej wraz z balustradą oraz przykryciem korony muru, wieża bastionu z detalami i zadaszeniem, a także przestrzeń fosy z posadzką i murkiem obwodowym. Drugi – tarasy dolny, środkowy i górny, widokowy wraz z pomieszczeniem i obudową światła nawigacyjnego na szczycie. Trzeci – remont ścian wieży latarni oraz istniejącej iluminacji obiektu.

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Send this to friend