Turyści w kurorcie zapłacą więcej? Opłata uzdrowiskowa w przyszłym roku prawdopodobnie wzrośnie

Podczas posiedzenia dzisiejszej komisji budżetowo-gospodarczej Rady Miasta Kołobrzeg przedstawiona została propozycja nowej stawki opłaty uzdrowiskowej na rok 2024. 

Proponowana waloryzacja opłaty uzdrowiskowej wynosi z 5,4 zł w roku 2023 na 6,2 zł w roku 2024. Przypomnijmy, że płacą ją osoby przebywających dłużej niż dobę w celach zdrowotnych, turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych w Kołobrzegu – za każdą rozpoczętą dobę pobytu. W przyszłym roku pobyt w Kołobrzegu może ich kosztować dziennie o 80 gr więcej niż dziś.

Wyższa stawka opłaty uzdrowiskowej oznacza szacunkowe zwiększenie wpływów do budżetu miasta o 2,5 miliona złotych.

Miasto proponuje też wzrost stawek podatku od nieruchomości. O tym, o ile mogą wzrosnąć, informowaliśmy dziś TUTAJ.

Jak podwyżki tłumaczą urzędnicy? Przede wszystkim malejącymi dochodami miasta i rosnącymi kosztami jego funkcjonowania. Dochody miasta maleją m.in. w związku ze zmianami przepisów prawa takimi jak „Polski Ład” (m.in. obniżenie podatku PIT, w którym miasta mają udział z 17 do 12 proc.). Według wyliczeń urzędników, rekompensaty rządowe z lat 2021-2023 w łącznej kwocie 32,6 mln zł, nie uzupełniają w pełni ubytków we wpływach z podatku PIT, bo te urzędnicy oszacowali na 60,9 mln zł.

Do tego wciąż niedoszacowana pozostaje subwencja oświatowa otrzymywana przez samorząd na utrzymanie szkół. Tylko w I półroczu 2023 r. miasto musiało dopłacić do utrzymania swoich jednostek 54 miliony złotych.  Na to wszystko nakładają się wysoka inflacja, wzrost płacy minimalnej, a także wzrosty cen energii.  

Na podwyżki zgodę muszą wyrazić radni Rady Miasta. Projekty uchwał ws. zmiany stawek podatków trafiły do programu sesji rady 18 września.

2 komentarze

Napisz komentarz
 1. 15 września, 08:36 Paweł

  Podatki wzrosną na maxa,
  bo Pani Prezydent ma kaprys
  by pogrzewaną trawę mieć na stadionie
  dla 3 lub 2 ligowej drużyny – 22 osób,
  bo jeszcze się poślizną zimą ….

  Reply this comment
 2. 15 września, 08:50 plaża

  W Niechorzu opłata klimatyczna to 2 zł za osobę.

  Reply this comment

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Send this to friend