Za chwilę na plażach pojawią się pierwsze tegoroczne szczeniaki foki szarej

Przełom marca i kwietnia to czas, gdy na plażach Bałtyku pojawiają się pierwsze tegoroczne szczeniaki foki szarej. Maluchy najczęściej po prostu odpoczywają, ale zdarza się, że ich obecność na plaży jest wołaniem o pomoc.

Na zdjęciu foki szarytki wypoczywające na starej kaszycy falochronu portowego w Kołobrzegu – matka z kilkumiesięcznym szczenięciem. Zwierzęta wybrały bezpieczne, odizolowane miejsce, gdzie z dala od ciekawskich mogły beztrosko zażywać relaks. Fot. Archiwum/Franciszek Augustyniak. Tekst: WWF.

Wiemy, że lada moment na jednej z polskich plaż pojawi się pierwszy tegoroczny maluch foki szarej – najliczniejszego gatunku foki w Bałtyku. Wraz z jego przybyciem rozpocznie się tak zwany sezon szczenięcy, a Błękitny Patrol WWF – licząca blisko 200 wolontariuszy działających na Wybrzeżu – znajdzie się w ogniu pracy.  

Szczeniaki? Nie jeden, nie dwa, lecz kilka…dziesiąt! 

Podczas sezonu szczenięcego 2022 wolontariusze „Błękitnej” brygady udzielili wsparcia w terenie i pomogli w przetransportowaniu do ośrodka rehabilitacji fok w Stacji Morskiej w Helu aż 68 młodym fokom. Najwięcej z nich, bo aż 51 szczeniąt, zlokalizowanych było w rejonie Zatoki Gdańskiej. Spodziewamy się, że w tym roku liczba maluchów będzie zbliżona do tej z roku 2022.  

Sezon szczenięcy to czas wzmożonej pracy zarówno dla Błękitnego Patrolu WWF, jak i pracowników ośrodka rehabilitacji fok przede wszystkim ze względu na zintensyfikowanie interwencji w czasie. Okres, gdy maluchy pojawiają się na plażach, trwa od II połowy marca do połowy maja, przy czym największa kulminacja przypada na kwiecień – w zeszłym roku było to aż 46 z 68 interwencji do szczeniaków.  

Zostań bohaterem na swojej plaży 

Bardzo duża rola społeczeństwa jest w tym, by nie dokładać dodatkowej pracy podmiotom zapewniającym ochronę fokom. Największym wsparciem, jakiego każdy z nas może udzielić, jest prawidłowe zachowanie się na plaży.  

Zasad, które warto stosować z myślą o bezpieczeństwie młodych fok na plaży, jest zaledwie kilka. Każda z nich to mała rzecz dla człowieka, lecz kluczowa dla przyrody. Stosując się do nich, można zostać bohaterem na swojej plaży – być może nawet ocalić życie dzikiego zwierzęcia. 

Szczeniak foki na plaży – jak się zachować? 

  1. Jeśli przebywasz na plaży z psem, trzymaj go na smyczy. 
  2. Gdy zobaczysz fokę na plaży, zachowaj odstęp ok. 20-30 metrów. 
  3. Jeśli szczeniak, którego widzisz, nie jest zabezpieczony ogrodzeniem i nie ma przy nim wolontariuszy Błękitnego Patrolu WWF, zgłoś obserwację foki, dzwoniąc na telefon alarmowy Błękitnego Patrolu WWF (795 536 009) lub Stacji Morskiej w Helu (601 889 940). 
  4. Jeżeli foka została zabezpieczona, nie przekraczaj ogrodzenia odgradzającego ją od reszty plaży. 
  5. Nie podejmuj żadnych działań na własną rękę. Pamiętaj, że foka (nawet młoda) to dzikie i drapieżne zwierzę! 
  6. Nie stresuj foki głośną rozmową, gwałtownymi ruchami czy błyskiem lampy aparatu. Poproś o to samo innych, którzy znajdują się na plaży. 

WWF jest niezależną organizacją ochrony środowiska wspieraną przez ponad 35 milionów ludzi, której globalna sieć jest aktywna w niemal 100 krajach. Jej misją jest powstrzymanie degradacji środowiska naturalnego naszej planety i kształtowanie przyszłości, w której ludzie będą żyli w harmonii z przyrodą poprzez ochronę światowej różnorodności biologicznej, zrównoważone wykorzystanie zasobów odnawialnych oraz ograniczenie zanieczyszczenia i marnotrawstwa.

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Send this to friend