6 sierpnia, katedra, koncert Mistrzowskie Interpretacje (Festiwal „Muzyka w Katedrze”), godz. 20.30, bilety 30 zł

You are currently viewing 6 sierpnia, katedra, koncert Mistrzowskie Interpretacje (Festiwal „Muzyka w Katedrze”), godz. 20.30, bilety 30 zł

6 SIERPNIA – MISTRZOWSKIE INTERPRETACJE

Koncertowy sierpień w kołobrzeskiej Katedrze rozpocznie recital duetu złożonego z najlepszych muzyków w swoich dziedzinach w naszym kraju. Na organach zagra profesor gdańskiej Akademii Muzycznej, I organista Katedry Oliwskiej, juror międzynarodowych konkursów organowych, wykładowca kursów mistrzowskich na całym świecie, a przede wszystkim znakomity, utytułowany organista Roman Perucki. W swoim dorobku ma już ponad 2000 recitali, wykonanych m.in. w słynnej Katedrze Notre Dame w Paryżu, w Katedrze w Gandawie, na nowych organach Katedry Lozańskiej, w Katedrze Narodu w Brukseli czy na słynnych organach Katedry w Rydze.

Z tym większą przyjemnością gościć go będziemy, już nie po raz pierwszy w XX-letniej historii festiwalu w Kołobrzegu. Obok profesora Peruckiego wystąpi najliczniej uhonorowany w historii polski flecista Łukasz Długosz, uznany przez krytyków za jednego z najwybitniejszych muzyków grających na tym instrumencie. Jest zwycięzcą kilkunastu konkursów międzynarodowych w tym tak prestiżowych jak w Paryżu, Odense, Monachium oraz Viggiano. Jako solistę i kameralistę oklaskiwała go publiczność tak prestiżowych światowych sal koncertowych jak Carnegie Hall w Nowym Jorku, Konzerthaus we Wiedniu i Berlinie, Shanghai Concert Hall czy Sala koncertowa im. P. Czajkowskiego w Moskwie.

Za swoją działalność koncertową był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany, podobnie jak profesor Perucki jest odznaczony medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W prawdziwie mistrzowskich interpretacjach publiczność koncertowa będzie miała okazję wysłuchać zarówno kompozycji rodzimych twórców jak Zygmunt Noskowski, Ignacy Jan Paderewski, Wojciech Kilar czy Łukasz Woś, jak i dzieł Felixa Mendelssohna – Bartholdy czy Maxa Regera.

Roman Perucki

I organista Katedry Oliwskiej, dyrektor naczelny Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, prezes Pomorskiego Stowarzyszenia „Musica Sacra”, organizator jednego z najsłynniejszych w świecie Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Katedrze Oliwskiej. Wykładowca kursów mistrzowskich, juror międzynarodowych konkursów organowych. Występował na wielu znamienitych, międzynarodowych festiwalach, również jako kameralista i solista m.in. z Orkiestrą Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Polskiej Filharmonii Kameralnej, z Orkiestrą Amadeus Agnieszki Duczmal, z Orkiestrą Nationale Porto. Wykonał ponad 2000 koncertów, w tym w Katedrze Notre Dame w Paryżu, w Katedrze Narodu w Brukseli czy na słynnych organach Katedry w Rydze. Dokonał licznych nagrań dla prestiżowych krajowych i zagranicznych stacji radiowych i telewizyjnych. Nagrał 28 płyt (1 platynowa, 2 złote, nominacja do nagrody Fryderyka). Laureat licznych odznaczeń i nagród, w tym najwyższego odznaczenia papieskiego Pro eclessia et Pontifice oraz złotej odznaki: Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Łukasz Długosz

Najliczniej uhonorowany w historii polski flecista, zwycięzca kilkunastu konkursów międzynarodowych w tym tak prestiżowych jak Paryż, Monachium czy Viggiano. Jako solista występował w najsłynniejszych salach koncertowych świata, grał pod batutą gwiazd m.in. Zubina Mehty, Jerzego Maksymiuka, Agnieszki Duczmal. Jego koncerty były wielokrotnie transmitowane przez najważniejsze polskie i europejskie rozgłośnie radiowe, dokonał licznych nagrań radiowych i telewizyjnych w kraju i za granicą oraz 34 albumów płytowych. Propagator muzyki najnowszej, na swoim koncie ma szereg prawykonań w tym K. Pendereckiego. Juror ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów fletowych. Laureat medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Prowadzi kursy mistrzowskie na całym świecie.

Dodaj komentarz