1 marca, Adebar, Piątkowa Masakra Filmowa, godz. 18, wstęp wolny

Na kolejnym spotkaniu obejrzymy film, który swoją premierę miał w 2005, a już można śmiało określić go jako klasykę irlandzkiego kina queer. Łączy w sobie historię nienormatywności z niesamowicie ważną dla Irlandczyków tematyką narodowości.

Zabiera nas do burzliwych lat 70, gdzie główna bohaterka próbuje żyć w zgodzie ze swoją tożsamością, dorastając w nietolerancyjnym środowisku małego, katolickiego miasteczka.

Podczas poszukiwania swojej biologicznej matki odnajduje podobnych do siebie odtrąconych przez społeczeństwo ludzi, ale też niebezpieczeństwo związane z trwającą walką o niepodległość Irlandii.

Projekcję filmu poprzedzi prelekcja autorki cyklu, kołobrzeskiej maturzystki, Zochy. Po filmie przewidziana jest dyskusja. Pokaz przeznaczony jest dla widzów powyżej 16 roku życia. *Kino „queer”, czyli zawierające wątki i postacie nieheteronormatywne (o innej orientacji niż heteroseksualna) i/lub niecisnormatywne (o innej tożsamości płciowej niż ta przypisana im przy urodzeniu). Jest tak stare, jak filmy same w sobie. Z powodu tematów, które dotyka, jego historia jest niesamowicie bogata i zawiła, a nie rzadko kontrowersyjna w oczach odbiorców.

  • 1.03.2024 (piatek) godz. 18.00
  • Piątkowa Masakra Filmowa w Adebarze (16+)
  • wstęp wolny
  • Laboratorium Kultury Adebar

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Send this to friend