25 maja, Adebar, koncert: Mikołaj Trzaska i „Daktyle”, godz. 20, wstęp wolny

Z okazji Dni Kołobrzegu 2024 Laboratorium Kultury Adebar zaprasza na wyjątkowy i niepowtarzalny koncert w Adebarze, na którym pierwszy raz zagrają i nagrają muzykę ze sobą: Mikołaj Trzaska oraz – dobrze znani nie tylko kołobrzeskiej publiczności jako formacja „Daktyle” – Maciej Jaciuk i Marek Sadowski.

Mikołaj Trzaska – saksofonista, klarnecista basowy, kompozytor muzyki filmowej. Studiował sztuki piękne w Gdańskiej ASP. Wyrósł na gruncie yassu – ruchu artystyczno-społecznego. Był współzałożycielem najważniejszej formacji yassu – legendarnej Miłości, był także liderem Łoskotu. Kiedy impet yassu wygasł, stał się czołową postacią krajowej awangardy. Jego obecność w międzynarodowym świecie muzyki improwizowanej rozpoczęła się na początku lat dwutysięcznych, kiedy to rozpoczął swoje muzyczne podróże do Skandynawii, Ukrainy, Europy Zachodniej oraz Stanów Zjednoczonych. Koncertując, uczył się sztuki muzycznej u boku najwybitniejszych światowych artystów tego kierunku, takich jak: Ken Vandermark, Peter Brötzmann, Joe McPhee oraz wielu innych. Ta współpraca jak i jego autorskie dokonania zostały udokumentowane dziesiątakami albumów płytowych. Od lat tworzy projekty związane z literaturą, powołując do życia zespoły z Marcinem Świetlickim i Andrzejem Stasiukiem. Podstawą poszukiwań twórczych Trzaski jest budowanie osobistego języka oraz indywidualnych środków wyrazu. Stawia sobie pytanie. Dla czego tworzymy? I co chcemy przekazać? Jego główną inspiracją stało się odbudowanie i rozwijanie tożsamości żydowskiej, realizuje swoje idee w projektach autorskich i długoletniej współpracy z zespołem Shofar – wykonując muzykę żydowską. Szerszej publiczności zanany jest jako uznany kompozytor muzyki filmowej, na stałe współpracuje z Wojciechem Smarzowskim, komponując muzykę do filmów: Dom Zły, Róża, Wołyń, Pod Mocnym Aniołem, Kler, Wesele 2. Jego ostatnią pracę możemy usłyszeć w scieżce muzycznej Filmu KOS Pawła Maślony.

Wielokrotnie nominowany do Pasportu Polityki. Dwukrotny Laureat Orłów – nagrody Polskiej Akademi Filmowej oraz Nagrody Festiwalu Polskich Fabularnych Gdyni. Grand Prix Festiwalu Komety. Od niedawna jest wykładowcą na Uniwersytecie Gdańskim dzieląc się ze studentami swoją wiedzą i doświadczeniem w zakresie muzyki filmowej. W zeszłym roku powołał do życia fundację „Miejsce Uwagi” zajmującą się szeroko rozumianą pamięcią. Jest również autorem autobiografii pod tytułem Wrzeszcz.

DAKTYLE to unikalny elektroakustyczny duet, który łączy nowoczesną elektronikę eksperymentalną z preparowanym żywym instrumentarium. Podczas improwizowanych setów, Marek Sadowski i Maciek Jaciuk starają się odnaleźć idealny balans pomiędzy surową, choć często organiczną elektroniką, a ambientową przestrzenią, pełną pogłosów i spreparowanych akustycznych dźwięków. Ich muzyka to swoista podróż dźwiękowa, która eksploruje granice pomiędzy dwoma różnymi światami – cyfrowym i analogowym.

Jak DAKTYLE zabrzmią razem Mikołajem Trzaską? Dowiemy się 25. maja o 21:00. 

Wstęp na koncert jest wolny, ale ilość miejsc jest ograniczona, więc warto się nie spóźnić.


  • 25.05.2024 (sobota) godz. 20.00 Dni Kołobrzegu
  • Mikołaj Trzaska & Daktyle – na żywo
  • Wstęp wolny
  • Laboratorium Kultury Adebar

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Send this to friend