26 sierpnia, katedra, festiwal „Muzyka w katedrze” (koncert finałowy), godz. 20.30, bilety 30 zł/25 zł

26 sierpnia w bazylice odbędzie się koncert finałowy festiwalu „Muzyka w katedrze” – zagrają wirtuozi gitary i akordeonu.

Bilety: 30 zł normalne, 25 zł ulgowe do nabycia: w Regionalnym Centrum Kultury w Kołobrzegu im. Z. Herberta, ul. Solna 1 oraz przy wejściu do Bazyliki w czwartki godzinę przed koncertem. Bilety także na stronie www.kupbilecik.pl.

Zagrają:

  • Łukasz Kuropaczewski – gitara
  • Maciej Frąckiewicz – akordeon
  • Bartek Miler – perkusjonalia

Program:

  • Isaac Albeniz Asturias (1860 – 1909)
  • Luigi Boccherini Grave i Fandango (1743 – 1805)
  • Alfred Schnittke Suita w Dawnym Stylu (1934 – 1998)
  • Jacek Rabiński Il Vento Sferza (ur. 1956)
  • Fernando Carlos Tavolaro Milonga (ur. 1953)
  • Tomas Gubitsch Travesuras (ur. 1957)

Polecamy uwadze nie tylko melomanów ostatnie spotkanie w ramach XXI Międzynarodowego Festiwalu „Muzyka w Katedrze”. W ostatni koncertowy czwartek, 26 sierpnia gościć będziemy w Kołobrzegu prawdziwych wirtuozów swoich instrumentów. Łukasz Kuropaczewski – gitarzysta klasyczny światowego formatu w ostatnich sezonach artystycznych występował m.in. w Rosji, Belgii, Chorwacji, USA, Kanadzie, Meksyku, Panamie, Puerto Rico, Kosowie, oraz w Chinach. Dokonał premier światowych kompozycji A. Gilardino (Letters to Fryderyk Sonata), oraz M. Neikruga (Three Pieces for Guitar), a także gitarowej wersji Koncertu Altówkowego K. Pendereckiego wraz z Orkiestra Sinfonia Varsovia pod batutą Maximiano Valdesa oraz z Orquesta Sinfonica de Santiago w Chile. Również Maciej Frąckiewicz ma w swoim dorobku ponad 90 prawykonań – większość tych utworów na akordeon była także jemu dedykowana. W listopadzie 2016 nagrał Under the Sign of Scorpio Gubajduliny (polska premiera fonograficzna), a w styczniu 2018 wziął udział w prawykonaniu Koncertu akordeonowego Pendereckiego, który zarejestrował w grudniu 2018 pod batutą kompozytora i z Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus. Multiinstrumentalista Bartek Miler w 2017 roku otrzymał 3 nagrodę na międzynarodowym konkursie dla wszystkich instrumentalistów „Rising-Stars Grand Prix International Music Competition Berlin” oraz został stypendystą fundacji artystycznej ADAMI we Francji. Grał recitale solowe w takich salach jak Schola Cantorum w Paryżu czy w Sali Kameralnej NOSPR’u. Więcej informacji na temat artystów znajduje się w notach biograficznych.

Łukasz Kuropaczewski – polski gitarzysta klasyczny utytułowany wieloma nagrodami i wyróżnieniami w konkursach w Polsce i na świecie. Wykonywał recitale w wielu krajach Europy, obu Ameryk, w Japonii, Chinach. Często występuje jako kameralista – m.in. z Orion String Quartet (USA) i czołowymi polskimi i zagranicznymi instrumentalistami. Nagrał pięć CD. Trzy ostatnie (Polish Music, Aqua e Vinho i Nocturnal ) otrzymały nominacje do Nagrody Fryderyk. Wykładał na University of Pennsylvania w Filadelfii, obecnie jest profesorem Akademii Muzycznej w Poznaniu i Kunstuniversitat w Graz (Austria). Prowadzi kursy i lekcje mistrzowskie podczas festiwali gitarowych w Europie i na Uniwersytetach w Europie i obu Amerykach.

Maciej Frąckiewicz – zwycięzca jednego z najważniejszych konkursów akordeonowych na świecie Certamen Internacional de Acordeón „Arrasate Hiria” w Hiszpanii (2012), laureat Paszportu Polityki (2013). Regularnie występuje na krajowych i międzynarodowych festiwalach i konkursach akordeonowych, nagrodzony na wielu z nich m. in. w Polsce, Niemczech, Słowacji, Włoszech i Hiszpanii. Udziela kursów mistrzowskich w Europie i Azji. Nagrał m.in. „Under the Sign of Scorpio” Gubajduliny (polska premiera fonograficzna, 2016), wziął udział w prawykonaniu „Koncertu akordeonowego” Pendereckiego, zarejestrowanego w 2018 r. pod batutą kompozytora i z Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus.

Bartek Miler – wszechstronny artysta, multiinstrumentalista. Doceniony jako perkusista – nieprzeciętny solista i kameralista na konkursach i przesłuchaniach ogólnopolskich i światowych. Współzałożyciel „Trio BenBen”, które wielokrotnie osiągało znaczące sukcesy na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej. Laureat wielu czołowych nagród, w tym „Annelie” na największym konkursie perkusyjnym na świecie „TROMP International Percussion Competition Eindhoven” za najlepszą osobowość muzyczną konkursu (2016). Współpracuje z Poznańską Filharmonią. Koncertował z orkiestrą „l’Autunno” pod batutą Adama Sztaby czy jako gość specjalny z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia „Amadeus”.

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Send this to friend