28 lipca, Skwer Pionierów, Piknik Zdrowotny, godz. 15.30, wstęp wolny

Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby jest obchodzony 28 lipca. W tym dniu zorganizujemy piknik zdrowotny na kołobrzeskim Placu Pionierów, na który zapraszamy Was już dziś. Będzie można zrobić test anty-HCV, zmierzyć ciśnienie, zmierzyć poziom glukozy oraz będziemy uczyć pierwszej pomocy.

HCV początkowo wywołuje ostre zapalenie wątroby, które często nie daje objawów i pozostaje niezdiagnozowane. Około 15-50 proc. zakażonych eliminuje HCV z organizmu, a u pozostałych choroba przechodzi w przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby typu C, co wiąże się z postępującym włóknieniem wątroby. Po latach może doprowadzić do marskości, raka czy niewydolności wątroby.
Przewlekłe zapalenie wątroby typu C jest zwykle „cichą” infekcją. Zakażony przez wiele lat nie odczuwa dolegliwości lub ma objawy niespecyficzne. Należy do nich np. zmęczenie i obniżony nastrój. Poza tym może występować żółtaczka (najczęstszy objaw ostrego zapalenia wątroby), uporczywe bóle mięśni i stawów, nieznaczne powiększenie wątroby czy śledziony. Większość infekcji diagnozowanych jest w momencie, gdy przeszły w stan przewlekły. Niekiedy jako pierwsze pojawiają się objawy powikłań wzw C – marskości wątroby czy konsekwencji poza wątrobowych, m.in. kłębuszkowego zapalenie nerek, guzkowego zapalenie tętnic, liszaja płaskiego i łuszczycy.

Pomorze Zachodnie
Program Społecznik
„Program zainicjowany przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego”

piknik2 1 737x1024 - 28 lipca, Skwer Pionierów, Piknik Zdrowotny, godz. 15.30, wstęp wolny

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Send this to friend