10 sierpnia, katedra, Festiwal Muzyki Klasycznej, godz. 20.30, bilety 35 zł

You are currently viewing 10 sierpnia, katedra, Festiwal Muzyki Klasycznej, godz. 20.30, bilety 35 zł

Regionalne Centrum Kultury w Kołobrzegu im. Z. Herberta i Gmina Miasto Kołobrzeg zapraszają na koncerty 23. edycji Międzynarodowego Festiwalu „Muzyka w Katedrze”. Koncerty odbywać się będą w wybrane wakacyjne czwartki: 13.07, 20.07, 27.07, 10.08 i 24.08 w Bazylice w Kołobrzegu, o godz. 20.30.

Festiwal nawiązuje do tradycji muzycznych naszego miasta, wywodzących się z końca XIX i początków XX wieku, kiedy słynęło ono nie tylko jako twierdza i przyciągający kuracjuszy i turystów kurort, ale także jako centrum kultury muzycznej. Do Kołobrzegu nieprzerwanie, od dwudziestu dwóch lat zapraszani są najlepsi instrumentaliści z kręgów miłośników muzyki klasycznej, oklaskiwani w najlepszych salach koncertowych Polski, Europy i świata. Festiwal rozpocznie w tym roku prawykonanie utworu Mikołaja Majkusiaka, kompozytora i instrumentalisty, zwycięzcy konkursów kompozytorskich, laureata nagrody ZAiKS-u dla najlepszego kompozytora młodego pokolenia Festiwalu Fryderyk 2020 przez docenianą w Polsce, Europie i na świecie szczecińską formację Baltic Neopolis Orchestra. Solistami w koncercie inauguracyjnym będą Agata Szymczewska – laureatka I nagrody, Złotego Medalu oraz Nagrody Publiczności w XIII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. H. Wieniawskiego w Poznaniu, zdobywczyni Paszportu Polityki, czterech Fryderyków oraz nagrody London Music Masters, prymariuszka renomowanego Karol Szymanowski Quartet oraz jeden z najbardziej wszechstronnych i cenionych altowiolistów naszych czasów, solista i altowiolista Szymanowski Quartet, Volodia Mykytka. Uzupełnieniem wykonań doświadczonych artystów w programie festiwalu są prezentacje utalentowanych muzyków młodego pokolenia, pełnych entuzjazmu i świeżości skrzypków czy altowiolistów. Po niedługiej przerwie do Kołobrzegu powróciły Międzynarodowe Warsztaty Muzyczne i Letnie Warsztaty Orkiestrowe, które organizowane są pod patronatem Jana Staniendy. W związku z tym w programie festiwalu znajdzie się m.in. koncert dedykowany pamięci mistrza Staniendy – wybitnego skrzypka i profesora, koncertmistrza słynnej Polskiej Orkiestry Kameralnej oraz dyrektora artystycznego Europejskich Warsztatów Muzycznych w Kołobrzegu w latach 2008-2019. Dwukrotnie zabrzmią katedralne organy: raz w recitalu polskiej organistki mieszkającej w Niemczech Mirosławy Cieślak, po raz drugi w składzie trio które wykona skomponowane przez Kubę Marciniaka „Impresje na saksofon, wibrafon i organy”. Koncert Antonio Vivaldiego – mistrza włoskiego baroku oraz dwa znakomite utwory wybitnych polskich kompozytów współczesnych – Mikołaja Góreckiego i Mikołaja Majkusiaka, rozpięte w swym charakterze między muzyką klasyczną i filmową, wypełnią finałowy wieczór. Solistą koncertu jest jeden z najbardziej cenionych i utytułowanych gitarzystów klasycznych średniego pokolenia na świecie, Łukasz Kuropaczewski. Uwielbiany za swą niezwykłą ekspresję przez publiczność w Europie, obu Amerykach, Japonii czy w Chinach. Po raz kolejny z Orkiestrą św. Marcina, która została powołana jako sinfonietta przy Teatrze Muzycznym w Poznaniu. Gromadzi wybitnych kameralistów, by realizować twórcze projekty z obszaru muzyki klasycznej. Koncert odbywa się w ramach Mostu Kulturalnego Poznań – Kołobrzeg.

Festiwalowe koncerty poprowadzi Beata Górecka.

Bilety na koncert w cenie: 35 zł normalne i 30 zł (ulgowe / Karta Mieszkańca) do nabycia: w Regionalnym Centrum Kultury w Kołobrzegu im. Z. Herberta, ul. Solna 1, przy wejściu do Bazyliki w czwartek, godzinę przed koncertem i na stronie www.kupbilecik.pl.

  • 10 SIERPNIA
    POTĘGA ORGANÓW
    • Mirosława Cieślak (Neuss) – organy

W przedostatnim już koncercie XXIII Międzynarodowego Festiwalu „Muzyka w Katedrze” do słuchaczy przemówi potęga katedralnych organów. Zagra na nich Mirosława Cieślak, polska organistka, klawesynistka, klawikordzistka, muzyk kościelny oraz dyrygentka chóralna, mieszkająca w Niemczech. Jest absolwentką uczelni muzycznych w Katowicach, Amsterdamie i Weimarze. Do jej głównych zainteresowań należy wykonawstwo historyczne. Pierwsza solowa płyta artystki „Spotkanie tradycji” (Ein Zusammentreffen der Traditionen), nagrana na organach, klaweysnie i klawikordzie prezentuje manuskrypt z klasztoru Klarysek w Starym Sączu w kontekście europejskiej tradycji muzycznej XVIII wieku. Druga produkcja „Organy Rühlmanna w kościele farnym w Kwerfurcie i muzyka ich czasów” (Die Rühlmann-Orgel der Querfurter Stadtkirche und Musik aus ihrer Zeit) to muzyka XIX wieku z obszaru Środkowych Niemiec, zarejestrowana na instrumencie z epoki. Mirosława Cieślak promuje muzykę polską za granicą. Do trzonu jej repertuaru należą m.in. kompozycje Mariana Sawy, Feliksa Nowowiejskiego, Mieczysława Surzyńskiego, Jana Gawlasa, Aleksandra Glinkowskiego. W sezonie arystycznym 2014-2015 wygłosiła szereg prezentacji i wykładów na temat manuskryputu w klszatoru Klarysek w Starym Sączu, wydanego przez Polihymnię. Wykłady te miały miejsce w Szkocji, Grecji i Szwecji. Artystka zajmuje się również popularyzacją Tabulatury Jana z Lublina na terenie Niemiec i Stanów Zjednoczonych. Mirosława Cieślak zaangażowana jest także w działalność misyjną w Afryce.  W kołobrzeskim koncercie nie zabraknie muzyki polskiej, ale zabrzmią w nim również dzieła takich mistrzów jak: J.S. Bach, C. Franck, F. Liszt, F. Mendelssohn Bartholdy. 

Dodaj komentarz