Armia francuska znowu oblegała Twierdzę Kołobrzeg

Wczoraj Kołobrzeg cofnął się o dwa stulecia, do momentu gdy miasto, wtedy twierdza, było oblegane przez armię francuską.

210 lat temu, od marca do 2 lipca 1807 roku, wojska Cesarstwa Francuskiego walczyły z Imperium Rosji i Królestwem Prus o twierdzę Kolberg czyli dzisiejszy Kołobrzeg. Parę dni później Napoleon Bonaparte podpisał pokój w Tylży z carem Rosji, który uznał Księstwo Warszawskie oraz królem Prus, dzięki czemu powstało Wolne Miasto Gdańsk.

W rocznicę tego wydarzenia odbędzie się w Kołobrzegu, w ramach „Dni Twierdzy”  mogliśmy oglądać widowisko oparte na wybranym epizodzie bitwy.                             

W historycznym obiekcie miasta, Reducie Solnej, został rozbity obóz wojsk francuskich, polskich i pruskich, otwarty dla publiczności, z grami historycznymi i kuchnią wojskową. 

Najważniejszym momentem była bitwa wieczorna – rekonstrukcja oblężenia twierdzy Kolberg z 1807 roku, a w niedzielę „Parada Pokoju” – przemarsz z udziałem grup rekonstrukcyjnych przez miasto.

Patronem wydarzenia jest Prezydent Miasta Kołobrzeg, a organizatorami: Muzeum Historii Kołobrzegu w Ratuszu, stowarzyszenie „Piracka Przygoda” i inne stowarzyszenia kołobrzeskie.

 

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Send this to friend