W Budzistowie powstanie edukacyjna ścieżka historyczna. Pieniądze już są

Gmina Kołobrzeg ma kolejny powód do zadowolenia. Pisaliśmy już dziś o blisko pięciu milionach złotych, które gmina dostała na budowę bazy sportów wodnych w Dźwirzynie. A to nie koniec dobrych wiadomości jakie płyną z ul. Trzebiatowskiej. Gmina dostała też dofinansowanie na budowę edukacyjnej ścieżki historycznej w Budzistowie.

Projekt nazywa się „Wrota czasu – tropimy historię”. Całkowity koszt budowy ścieżki jaka ma powstać w Budzistowie opiewa na 4 mln zł. Gmina dostanie połowę. 

– Kościółek św. Jana w Budzistowie będzie jednym z trzech kluczowych elementów ścieżki – mówił dziś na konferencji w Urzędzie Gminy przy ul. Trzebiatowskiej wójt Włodzimierz Popiołek – Obok niego chcemy zrobić kiosk multimedialny gdzie obrazy opowiedzą nam historię tego miejsca. Drugi element to osada średniowieczna prawdopodobnie o charakterze morskim, rybackim. Trzeci to próba odsłonięcia tej historii, która wciąż jeszcze jest w ziemi. Mamy nadzieję na prace wykopaliskowe gdzie archeolodzy zajrzą pod ziemię. 

Ostatni element ścieżki, o którym mówi wójt Popiołek, zapowiada się szczególnie widowiskowo. Prace wykopaliskowe w momencie gdy archeolodzy natrafią na jakieś znaleziska miałyby zostać przykryte szkłem, opisane i wyeksponowane jak w dużej, plenerowej gablocie. 

Gmina Kołobrzeg znalazła się na pierwszym miejscu listy dofinansowanych projektów. W całym województwie zachodniopomorskim ma być ich więcej.  

– Wrota czasu to jest większa koncepcja, która ma na celu odkrywanie przeszłości na terenie województwa zachodniopomorskiego – mówił zastępca wójta Gminy Kołobrzeg Maciej Bejnarowicz – Jest to specyficzny rodzaj turystyki edukacyjnej związanej z historią. Będziemy jednym z tych punktów na mapie całego województwa i dzięki temu nie tylko my, ale też województwo zachodniopomorskie będzie nas wspierać. Ma to dla nas duży wymiar promocyjny i marketingowy. Dodatkowo te punkty będą się wzajemnie reklamować.

Ścieżka miałaby powstać do końca 2018 roku. 

Na zdjęciu kościółek św. Jana Chrzciciela w Budzistowie. 

fot. wikipedia

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Send this to friend