To była niesamowita podróż w przeszłość

1 października zobaczyliśmy spektakl podsumuwujący projekt KIM JESTEŚ-KIM JESTEM-przeglądam się w twarzach moich przodków”. Spektakl został pokazany wewnątrz Reduty Solnej.

– Deszczowa aura za oknem uniemożliwiła pokazanie naszych działań teatralnych w plenerze. W związku z tym żywy ogień zredukowaliśmy do minimum w postaci dziesiątków zniczy – mówi Marta Paradecka, prezes Fundacji Sztuka dla Życia. – W zamian zyskaliśmy niepowtarzalny klimat miejsca owianego historią, a przestrzeń teatralna, która nam się zacieśniła skutkowała jeszcze bliższym spotkaniem z przeszłością, w którą to podróż zabrali nas uczestnicy warsztatów.

Nastrój kameralności idealnie wpisał się w ideę projektu, w sięgnięcie do korzeni, do pytań o to KIM JESTEŚ mamo, tato, babciu, pradziadku i w tym kontekście próba odpowiedzi KIM JESTEM JA młody człowiek uczestnik projektu.

Opowieści o najstarszych członkach rodziny, ich przybyciu do kołobrzeskiej małej ojczyzny były opowiadane w oknach, a każde okno to inna historia rodzinna, osobny ludzki los – dodaje M. Paradecka.

Na szybach przyklejone zostały skany starych zdjęć na których ktoś, kiedyś utrwalił najważniejsze momenty w życiu rodziny – ślub praprababci, narodziny taty, a także ulubione przedmioty: pantofle siostry prababci z początku XX wieku, lustro, w którym ukochana babcia przymierzała ulubione sukienki i kapelusze.

Uczestnicy warsztatów zabierając widzów w teatralną podróż w przeszłość prezentowali zarówno materialne dziedzictwo (pamiątki po przodkach) jak i niematerialne, związane z ich wrażliwością, talentami i pasjami. Wartością dodaną było międzypokoleniowe spotkanie i działanie, sięgnięcie do historii rodziny i miejsca, w którym się razem żyje.

W trakcie prezentacji widzowie mogli nie tylko usłyszeć głos i wspomnienia starszych członków rodziny, ale także zobaczyć ich w kilku oknach razem z młodszym pokoleniem. Następnie widzowie zwiedzali galerię, a przewodnicy pamięci w swych oknach odpowiadali na pytania. Zwieńczeniem wieczoru był koncert zespołu Zgagafari, który także sięga do korzeni do korzeni muzycznych.

Instruktor warsztatów teatralnych i reżyser spektaklu Zbigniew Waszkielewicz, Scenografia Paweł Sosiński , Autor zdjęć Marek Łoś

Projekt objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Kołobrzeg Janusza Gromka oraz Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.

Dofinansowano z środków Gminy Miasto Kołobrzeg i Fundacji Banku Zachodniego WBK-Program Bank Ambitnej Młodzieży

Partner projektu był Bałtycki Hufiec Morski ZHP Kołobrzeg

Tekst: Fundacja Sztuka dla Życia ( ze zmianami i skrótami redakcji)

Fot. Marek Łoś

Żeby zobaczyć galerię kliknij dowolne zdjęcie.

sz5 300x200 - To była niesamowita podróż w przeszłość sz6 300x200 - To była niesamowita podróż w przeszłość szt 300x200 - To była niesamowita podróż w przeszłość szt2 300x200 - To była niesamowita podróż w przeszłość szt3 300x200 - To była niesamowita podróż w przeszłość szt4 300x200 - To była niesamowita podróż w przeszłość

 

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Send this to friend