Islandia? Na pewno tam wrócimy! (galeria)

Nasi przyjaciele z blogu wyjechac.pl Karolina i Maciej Maranda wrócili niedawno z dalekiej podróży na Islandię. Nam opowiedzieli jak to jest podróżować po wyspie, która cały czas paruje i bulgocze, a zejście z wyznaczonej trasy grozi stopieniem podeszw butów!


– Podróżowaliście po Islandii samochodem terenowym. To dobry sposób żeby zwiedzić wyspę?

– Tak, na Islandii samochody terenowe z wyjętymi z tyłu siedzeniami, przystosowane do spania są bardzo popularne. Taki sposób podróżowania daję swobodę i pozwala jechać przed siebie bez konieczności powrotu do hotelu, których zresztą na wyspie nie ma zbyt wiele, szczególnie tam gdzie my byliśmy czyli poza najbardziej popularną turystycznie trasą dookoła wyspy tzw. Ring Road.

Wjeżdżając w interior często zobaczyć można tablice z informacją następna stacja benzynowa za 298 km” gdzie trudno znaleźć jakikolwiek dowód na istnienie człowieka. Na naszej trasie znalazły się takie miejsca jak Landmannalaugar czy Kerlingarfjöll do których dojechać można tylko drogami szutrowymi, otwieranymi jedynie na okres letni gdzie obowiązuje zakaz wjeżdżania samochodami osobowymi i bez napędu na cztery.

– Podróżowanie samochodem po wertepach, spanie w samochodzie lub pod namiotem – z tym typowe mieszczuchy i zwolennicy czterogwiazdkowych hoteli mogą mieć problem.

– Każdy kto przynajmniej raz w życiu spał w namiocie świetnie się tam odnajdzie. My dziś już nie wyobrażamy sobie podróżować inaczej.

– Mimo spartańskich warunków Islandia podobnie jak Norwegia, którą zresztą też zwiedziliście to kierunki uważane powszechnie za bardzo drogie.

– Gdy opowiadamy o naszych wyjazdach często słyszymy super, też bym tak chciał ale…” i tu pojawiało się wiele wątpliwości, a pieniądze zawsze znajdowały się na szczycie tej listy. Oczywiście bez pieniędzy nie da się ruszyć z miejsca, ale my udowadniamy, że przy odpowiedniej organizacji i przygotowaniu można zwiedzać świat za naprawdę nieduże pieniądze.

Sami z zaskoczeniem stwierdziliśmy, że kierunki o których mowa były zdecydowanie tańsze niż tygodniowe wyjazdy all inclusive na południu Europy. Trzeba jednak zrezygnować z pewnych przyjemności i luksusów. Nie korzystamy z restauracji i kawiarni, większość jedzenia zabieramy ze sobą z Polski, w zamian za to mamy jednak niesamowite widoki i wspaniałe wspomnienia. Wracając do Islandii wszystkie przyrodnicze atrakcje są tam darmowe, nie ma płatnych dróg i parkingów, wodę czerpie się wprost ze źródeł lub wodospadów są to więc dodatkowe możliwości dużych oszczędności.

– Jedną z atrakcji Islandii są geotermalne baseny. Widok ludzi siedzących w wodzie gdy wokół zalega śnieg to wizytówka Islandii.

piele w basenach i ciepłych strumieniach są obowiązkowym punktem programu dla wszystkich turystów przebywających na Islandii, zresztą rdzenni mieszkańcy również bardzo je lubią i wspólne kąpiele często są pretekstem do spotkań towarzyskich i okazją do zawarcia nowych znajomości.

Miejsc gdzie można zanurzyć się w gorącej wodzie jest na wyspie bardzo dużo i wszystkie są bezpłatne. Pola geotermalne to przepiękne miejsca, gdzie wszędzie dookoła unoszą się kłęby pary, temperatura wody dochodzi do 100 °C, a zejście z wyznaczonego szlaku grozi stopieniem podeszwy butów!

– Islandia słynie z niesamowitych widoków

– To prawda, różnorodność widoków jest wręcz nie do opisania wodospady, największe w Europie lodowce, wulkany, fiordy, jeziora, gejzery słowem to co prawdziwi wielbiciele przyrody kochają najbardziej. Warto podkreślić, że nawet przy najpopularniejszych przyrodniczych atrakcjach nie ma sklepów, straganów czy kawiarni, nic tylko cudowna, nieskażona ręką człowieka niesamowita natura, która ma działanie wręcz terapeutyczne

A gdybyście mieli wymienić najlepsze miejsca widziane na Islandii…

– Na pewno tęczowe góry Landmannalaugar, przejazd przez interior, góry Kerlingarfjöll i Fiordy Zachodnie. No i oczywiście maskonury urocze ptaszki

przypominające pluszowe maskotki, które, co przerażające, podobno są nie tylko wizytówką Islandii, ale również przysmakiem mieszkańców wyspy.

zdjęcia: http://wyjechac.pl

Żeby zobaczyć galerię kliknij dowolne zdjęcie

 

Reykjaladur gorące strumienie 300x200 - Islandia? Na pewno tam wrócimy! (galeria)

Fiordy Zachodnie4 300x200 - Islandia? Na pewno tam wrócimy! (galeria)interior1 300x200 - Islandia? Na pewno tam wrócimy! (galeria)Fiordy Zachodnie5 300x200 - Islandia? Na pewno tam wrócimy! (galeria)góry Kerlingarfjöll  Hveradalir pola geotermalne2 1 300x200 - Islandia? Na pewno tam wrócimy! (galeria)góry Kerlingarfjöll  Hveradalir pola geotermalne1 300x200 - Islandia? Na pewno tam wrócimy! (galeria)Półwysep Snaefellsnes Arnarstapi 300x112 - Islandia? Na pewno tam wrócimy! (galeria)Fiordy Zachodnie widok z Sandafell 1 300x200 - Islandia? Na pewno tam wrócimy! (galeria)

 

Fiordy Zachodnie wodospad Dynjandi 300x200 - Islandia? Na pewno tam wrócimy! (galeria)Fiordy Zachodnie widok z Sandafell 2 300x200 - Islandia? Na pewno tam wrócimy! (galeria)

 

 

1 Komentarz

Napisz komentarz
  1. 27 października, 14:27 sobi12

    Islandia to moje marzenie

    Reply this comment

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Send this to friend