Jutro na drogach rusza policyjna akcja EDWARD

W czwartek na drogach będzie prowadzona akcja EDWARD. Data, nie jest przypadkowa, bowiem akcja przypada w czasie trwania Europejskiego Tygodnia Mobilności.

W czwartek (21 września) już po raz kolejny we wszystkich krajach europejskich prowadzona będzie akcja pod nazwą EDWARD, czyli „Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych Na Drogach” (European Day Without A Road Death). 24 godzinne działania prowadzone przez policje ruchu drogowego państw członkowskich TISPOL (Europejska Organizacja Policji Ruchu Drogowego) oraz podmiotów działających w obszarze bezpieczeństwa ruchu drogowego mają wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa na drogach oraz zwrócić uwagę na powszechny problem, jakim jest duża liczba osób, która codziennie traci życie i zdrowie w wypadkach drogowych.

Akcja EDWARD promuje „wizję zero” przyjętą w wielu krajach europejskich, czyli dążenie do zmniejszenia liczby wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym do zera. To trudne do osiągnięcia w praktyce. Ale akcja EDWARD to oprócz wzmożonej aktywności Policji na europejskich drogach, ma przede wszystkim zwrócić uwagę na powszechny problem, jakim jest duża liczba osób, która codziennie traci życie i zdrowie w wypadkach drogowych.

Głównymi celami działań akcji EDWARD są m.in. podniesienie świadomości dotyczącej bezpieczeństwa w ruchu drogowym i ponowne skierowanie uwagi podmiotów działających na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym na prowadzenie skutecznych działań niezbędnych do osiągnięcia celu Europy 2020, tzn. zmniejszenia o połowę łącznej liczby ofiar śmiertelnych wypadków w Unii Europejskiej do 2020 roku, (w stosunku do 2010 roku, kiedy to zginęło na drogach 31.500 osób), pokazanie wartości, jaką mają ustanowione cele dla państw członkowskich Unii Europejskiej oraz zaprezentowanie możliwości znacznego zredukowania liczby ofiar śmiertelnych i ciężko rannych w wypadkach drogowych płynących ze współpracy różnych sektorów i podmiotów.

Polska Policja od 11 lat jest członkiem TISPOL-u , co pozwala na aktywny udział polskich policjantów ruchu drogowego zarówno w projektach szkoleniowych, kontrolnych działaniach wzmożonych jak również na bieżącą wymianę doświadczeń w obszarze ruchu drogowego z policjantami z innych krajów.

W 2016 roku na drogach województwa zachodniopomorskiego doszło do 1332 wypadków drogowych, w wyniku których 149 osób poniosło śmierć, a 1608 osób zostało rannych. Główne przyczyny wypadków drogowych w naszym regionie to niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu i nieprawidłowe zachowania wobec pieszych.

Policjanci zachodniopomorskiej drogówki podczas działań EDWARD będą kontrolować prędkość kierujących w miejscach występowania zagrożeń, w celu skłonienia kierujących do przestrzegania wprowadzonych ograniczeń prędkości. Mundurowi będą nadzorować zachowanie kierujących w stosunku do niechronionych uczestników ruchu drogowego, a także prowadzić działania profilaktyczne.

Uważajmy na drogach. Pamiętajmy o dostosowaniu prędkości do warunków panujących na drodze, nie przeceniajmy własnych umiejętności, za kierownicę wsiadajmy trzeźwi. Będąc pieszym uczestnikiem ruchu pamiętajmy o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa, rozglądajmy się na drodze i bądźmy widoczni dla zmotoryzowanych. Poziom bezpieczeństwa na drogach zależy od zachowania każdego uczestnika ruchu, dlatego przestrzegajmy obowiązujących przepisów i kierujmy się rozsądkiem. 

Źródło: Policja

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Send this to friend