Mandaty za petardy i fajerwerki

Już słuchać pojedyncze wystrzały odpalanych fajerwerków. To zapowiedź zbliżającego się Sylwestra. Niestety to co dla niektórych jest frajdą w oczach mundurowych zasługuje na mandat. Cierpią też zwierzęta. 

Wojewoda zachodniopomorski wprowadził zakaz używania wyrobów pirotechnicznych w miejscach publicznych. Zakaz obowiązuje od 21 grudnia do 4 stycznia przyszłego roku. Rozporządzenie wojewody wydawane jest co roku, już po raz ósmy, w celu zapewnienia spokoju i bezpieczeństwa publicznego oraz ochrony życia i zdrowia mieszkańców województwa. Wprowadzenie czasowego zakazu używania wyrobów pirotechnicznych było konsultowane z policją, strażą miejską i samorządowcami.

Fajerwerków i petard będzie można używać tylko podczas pokazów pirotechnicznych organizowanych przez firmy i instytucje, które zawodowo zajmują się taką działalnością. Zakaz nie dotyczy  także używania środków pirotechnicznych przez uprawnione podmioty, w celu wykonania przez nie zadań statutowych lub ustawowych. Mowa tu na przykład o petardach i rakietach sygnalizacyjnych w czasie mgły lub deszczu.

Za naruszenie zakazu policjant lub strażnik miejski może nałożyć karę grzywny w wysokości do 500 złotych. 

Ze swojej strony apelujemy – pamiętajcie o zwierzętach!  Hałas stanowi zagrożenie dla czworonogów. Psy i koty, pod wpływem paniki wywołanej przez głośne wystrzały, próbują uciec i mogą zrobić sobie krzywdę lub zaginąć.  Zwierzęta są też narażone na uszkodzenia słuchu.

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Send this to friend