Nie żyje ks. Józef Słomski. Msza za śp. prałata dziś o godz. 17

W środę, 14 marca, o godz. 21.43 zmarł ks. prałat Józef Słomski, wieloletni proboszcz kołobrzeskiej konkatedry.

-Starsi kołobrzeżanie pamiętają powolne wskrzeszanie kolegiaty i proboszcza, który w kasku na rusztowaniach sprawdzał każdą cegłę, wszystkiego doglądał. – wspomina kołobrzeskiego kapłana Tygodnik Katolicki „Gość Niedzielny”, który poinformował o śmierci ks. Józefa Słomskiego  –  Pamiętają go również pokolenia parafian, którym przez 36 lat duszpasterzował w odzyskanej i odbudowanej z ruin świątyni. Nie bez powodu i z dużą dawką sympatii, kołobrzeżanie nazywali go odnowicielem konkatedry, doceniając wkładane w to dzieło siły i troskę kapłana. Także potem, na zasłużonej emeryturze, w miarę możliwości służył nadal, pozostając w pobliżu ukochanej świątyni, w Domu Księży Emerytów.

Ks. Józef Słomski urodził się 10 lipca 1932 r. w Żurowej, k/Tarnowa. Kształcił się w Niższym Seminarium Duchownym Księży Werbistów w Bruczkowie, w Górnej Grupie i Pieniężnie. Naukę kontynuował w Wyższym Seminarium Duchownym w Gorzowie Wielkopolskim. Święcenia kapłańskie otrzymał 23 czerwca 1957 r. z rąk biskupa Teodora Benscha, ordynariusza gorzowskiego.

Pierwszą placówką duszpasterską był Świebodzin, potem parafia katedralna w Gorzowie Wielkopolskim. W 1963 r. został wydelegowany do tworzenia i prowadzenia nowopowstałej parafii Matki Bożej Różańcowej w Kępicach. Tam dał się poznać jako organizator i gospodarz. Udało mu się wtedy odzyskać z rąk PRL-owskich władz zabytkowy kościół w pobliskim Osowie.Tam też bp Ignacy Jeż zobaczył w nim właściwego człowieka do odzyskania i podniesienia z ruin kołobrzeskiej konkatedry.

Pod koniec maja 1974 r. przystąpił do pierwszych prac porządkowych, a następnie rozpoczął odbudowę konkatedry.
W 1980 r. został ustanowiony administratorem parafii Wniebowzięcia NMP przy konkatedrze w Kołobrzegu.

W dowód uznania 24 czerwca 1984 r. papież Jan Paweł II podniósł go do godności Kapelana Ojca Świętego. W 1992 r. został obdarzony tytułem Honorowego Prałata Ojca Świętego.

Za wysiłek włożony w odbudowę bazyliki został wyróżniony przez Ministerstwo Kultury i Sztuki okolicznościowym medalem konserwatorskim „Mecenasom i Opiekunom Zabytków”. 22 października 2000 r. na uroczystej sesji Rady Miejskiej z okazji 1000-lecia utworzenia biskupstwa w Kołobrzegu został odznaczony przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Rok później otrzymał tytuł „Zasłużonego dla miasta Kołobrzegu”. Jest także honorowym obywatelem miasta.

W 2008 r. przeszedł na emeryturę. Zamieszkał w Domu Księży Emerytów.

Dziś (czwartek, 15 marca) o godz. 17 w katedrze odbędzie się Msza św. i Różaniec za śp. Prałata.

 

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Send this to friend