Nieoczekiwany efekt Kołobrzeskiej Karty Mieszkańca. Do połączenia miasta i gminy wiejskiej Kołobrzeg bliżej niż się wydaje?

Coraz więcej mieszkańców gminy wiejskiej Kołobrzeg chciałoby korzystać z ulg i przywilejów, do których uprawnia Kołobrzeska Karta Mieszkańca. To może oznaczać wzrost poparcia dla idei połączenia miasta i gminy wiejskiej Kołobrzeg.

Mieszkańcy m.in. Zieleniewa, Obrotów czy Grzybowa pytają, czy też mogą korzystać z uprawnień, jakie daje Kołobrzeska Karta Mieszkańca. Niestety, nie mogą. Prawo do korzystania z KKM mają tylko osoby zamieszkałe na terenie Kołobrzegu lub płacące tu podatki.

-Zalała nas fala zapytań mieszkańców ościennych gmin w sprawie Kołobrzeskiej Karty Mieszkańca. – przyznaje prezydent Kołobrzegu, Anna Mieczkowska. – To jest może argument, by zintensyfikować działania w kierunku połączenia gminy miasta Kołobrzeg i gminy wiejskiej Kołobrzeg. Chciałabym porozmawiać na początek z radnymi Rady Miasta, bo nie wszyscy się jednoznacznie określili w tej sprawie. Najważniejsi jednak i tak są mieszkańcy gminy wiejskiej Kołobrzeg. – dodaje.

– Wiele z tych osób, które mieszka w gminie wiejskiej Kołobrzeg czuje się kołobrzeżanami. Przychodzą do urzędu i na przykład pytają o mieszkania i są zdziwieni, że nie mają prawa o nie wnioskować. – mówi z kolei Ilona Grędas-Wójtowicz, zastępca prezydent Kołobrzegu ds. społecznych.

Wójt Popiołek: „My też mamy swoje atuty”

O połączeniu miasta i gminy wiejskiej Kołobrzeg mówi się od dawna – wiele osób zamieszkujących gminę wiejską Kołobrzeg pracuje w Kołobrzegu, ich dzieci uczą się w tutejszych szkołach, chodzą do miejskich przedszkoli. Ich życie i tak już w dużym stopniu łączy się z miastem. Z kolei władze miasta nie kryją, że Kołobrzeg do dalszego rozwoju potrzebuje nowych terenów inwestycyjnych. Mógłby je pozyskać, łącząc się właśnie z gminą.

– Dziś jako gmina bardzo staramy się, by każda miejscowość na naszym terenie dostała jakąś inwestycję. Myślę, że nasi mieszkańcy to widzą i boją się, że po przyłączeniu może to się zmienić na niekorzyść, że możemy zostać  zmarginalizowani. Słyszę głosy, że miasto weźmie od nas podatki i o nas zapomni. – mówi wójt gminy wiejskiej Kołobrzeg, Włodzimierz Popiołek, który przyznaje, że pytania o możliwość korzystania przez mieszkańców gminy z Kołobrzeskiej Karty Mieszkańca docierają również do niego. Szczególnie teraz, gdy coraz więcej prywatnych firm dołącza do karty, oferując atrakcyjne rabaty.

Zapytany przez nas, czy widzi jakieś korzyści (poza KKM) dla gminy, którą kieruje z ewentualnego przyłączenia do miasta, odpowiada: – Mamy dużo wspólnych punktów. Gmina mogłaby skorzystać na przykład na wspólnej gospodarce odpadami czy sieci wodociągowo-kanalizacyjnej.

Włodarze miasta i gminy wiejskiej Kołobrzeg planują teraz wspólny wyjazd do Zielonej Góry, która połączyła się z gminą. Chcą spotkać się z przedstawicielami tamtejszego samorządu, by porozmawiać jakie wyzwania stawia przed samorządem taki proces.

–  Do tanga trzeba dwojga. Czeka nas z pewnością dużo pracy. – dodaje Włodzimierz Popiołek. – My też mamy swoje atuty. Na przykład dochód na mieszkańca jest większy u nas niż w mieście. W miejscowościach nadmorskich mamy unikalny klimat, który jest naszym turystycznym atutem. – kończy.

 

 

 

2 komentarze

Napisz komentarz
  1. Sierpień 02, 08:28 Karta

    Rabaty w firmie pogrzebowej i w krematorium. Brawo Wy !!!

    Reply this comment
  2. Październik 13, 15:52 W4rb1rd

    „Prawo do korzystania z KKM mają tylko osoby zamieszkałe na terenie Kołobrzegu lub płacące tu podatki” NIESTETY NIE MA „LUB”, a jest „I”. Już to sprawdzałem. Mieszkam praktycznie na styku miasta i gminy (ul. Różana) czyli w Zielniewie (które swoją drogą już DAWNO powinno być dzielnicą miasta – bo jak nie, to gdzie jest tu odrębna poczta ze swoim kodem pocztowym???) i przy próbie aplikacji o KKM dostałem odmowę, mimo, że na PICie-11 oczywiście miałem pracodawcę i US z miasta, ale zameldowanie w Zieleniewie i ODMOWA! Tutaj muszą być spełnione OBYDWA warunki. To prawie faszyzm tak dzielić i warunkować obywateli JEDNEGO Kołobrzegu.

    Reply this comment

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *

*

Send this to friend