Niezbędnik wyborcy. Gdzie zagłosować w wyborach parlamentarnych 2019, jak oddać ważny głos i listy kandydatów

You are currently viewing Niezbędnik wyborcy. Gdzie zagłosować w wyborach parlamentarnych 2019, jak oddać ważny głos i listy kandydatów
  • Post category:Info
  • Post comments:0 Komentarzy

Wybory parlamentarne 2019 odbędą się w niedzielę 13 października. Tym razem będziemy wybierać 460 posłów i 100 senatorów. Prawo do głosowania ma każdy obywatel Polski, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat. Jak oddać ważny głos w wyborach? Kto kandyduje z naszych okręgów? Jakie są granice okręgów do Sejmu i Senatu i do której będą czynne lokale wyborcze? Podajemy.

Wybory do Sejmu i Senatu muszą się odbyć w ciągu 30 dni przed upływem kadencji obu izb parlamentu. Obecna kadencja kończy się 12 listopada 2019 roku. Prezydent Andrzej Duda, który wydaje postanowienie w sprawie zarządzenia wyborów parlamentarnych miał więc do wyboru okres między 12 października a 12 listopada. W praktyce ten okres jest krótszy, bo głosowanie w Polsce odbywa się tylko w niedziele, a pierwsza możliwa niedziela to 13 października, a ostatnia 10 listopada. Prezydent RP zdecydował, że Polacy do urn wyborczych pójdą 13 października. 

Jak głosować w wyborach parlamentarnych?

W wyborach parlamentarnych wyborca otrzyma dwie karty – jedna będzie to karta listami kandydatów na posłów i druga z listą kandydatów do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. W wyborach parlamentarnych wyborca może zagłosować tylko na jedną listę kandydatów, stawiając na karcie do głosowania znak „x” w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego z kandydatów z tej listy, przez co wskazuje jego pierwszeństwo do uzyskania mandatu.. 

Jeżeli postawimy znak „X” przy nazwisku więcej niż jednego kandydata, nasz głos będzie NIEWAŻNY.
Zagłosować będzie można w lokalach wyborczych w godz. od 7 do 21 (adresy lokali wyborczych i wideo jak głosować pod tekstem)

Kandydaci z powiatu kołobrzeskiego

Na listach z naszych okręgów jest w sumie dziewięciu kandydatów z Kołobrzegu. Do Senatu kandydują Henryk Carewicz (Komitet Wyborczy PiS) oraz Janusz Gromek (Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska). Z kolei na listach kandydatów do Sejmu znajdziemy siedem nazwisk z powiatu kołobrzeskiego. Są to: Czesław Hoc (KW PiS), Marek Hok ( KKW Koalicja Obywatelska), Mateusz Wojtaszewski (KW Konfederacja Wolność i Niepodległość) oraz Anna Bańkowska i Marcin Urbaniak, oboje kandydują z listy KKW KO. Z KW PSL startuje Lech Bany, a z KW SLD Magdalena Kusiakiewicz z Sarbi.
Pełne listy kandydatów podajemy pod tekstem.

Granice okręgów wyborczych nr 40 i 99

Powiat kołobrzeski w wyborach do Sejmu znajduje się w granicach okręgu wyborczego nr 40. Granice tego okręgu to część województwa zachodniopomorskiego obejmująca obszary powiatów: białogardzki, hoszczeński, drawski, kołobrzeski, koszaliński, sławieński, szczecinecki, świdwiński, wałecki oraz miasta na prawach powiatu: Koszalin.

Powiat kołobrzeski w wyborach do Senatu znajduje się w granicach okręgu wyborczego nr 99. Granice tego okręgu to obszary powiatów: białogardzki, choszczeński, drawski, kołobrzeski, świdwiński, wałecki.

 

Kandydaci do Senatu w okręgu wyborczym nr 99

Kandydaci do Sejmu w okręgu wyborczym nr 40

Dodaj komentarz