Nikt nie zdobył większości w nowej Radzie Miasta. Dojdzie do przeciągania radnych?

Znamy już skład nowej Rady Miasta. Mandat ponownie zdobyło 11 radnych, jest dziewięciu nowych i jeden powrót po  4-letniej przerwie. Ale co istotne – żaden z komitetów wyborczych nie zdołał uzyskać większości i nie będzie rządzić w Radzie samodzielnie. Przynajmniej na razie.

KWW Anny Mieczkowskiej „Kołobrzescy Razem” uzyskał 10 mandatów, KWW Jacka Woźniaka – pięć, a KW PiS – sześć. W Radzie nie zasiądą przedstawiciele pozostałych trzech komitetów wyborczych, czyli KWW ruchu Kukiz’15, KWW Zbigniewa Błaszczuka i KWW „Kołobrzeżanie”. Dziwi brak choć jednego przedstawiciela tego ostatniego komitetu. Był to jedyny prawdziwie niezależny komitet skupiający młodych ludzi. Kołobrzescy wyborcy jednak nie zaufali temu oddolnemu ruchowi miejskiemu. Szkoda.

W Radzie zadebiutuje sporo nowych osób. Po raz pierwszy zasiądzie w niej 9 radnych. Po przerwie do Rady wraca Piotr Lewandowski (KWW Anny Mieczkowskiej „Kołobrzescy Razem”). 11 radnych ponownie uzyskało mandat (wliczając do tej grupy Jacka Woźniaka, który cztery lata temu w analogicznym momencie wyborów również był na liście radnych. Jednak chwilę później, obejmując wiceprezydenturę, musiał się zrzec mandatu).

Z pewnością będziemy mieli jedną zmianę – po rozstrzygnięciu drugiej tury wyborów prezydenckich w miejsce Anny  Mieczkowskiej lub Jacka Woźniaka, gdy któreś z nich zasiądzie już w fotelu prezydenta Kołobrzegu, wejdzie następna w kolejności osoba z ich listy.

Żadne ugrupowanie w tej Radzie nie ma większości do samodzielnego przegłosowywania uchwał. Przypomnijmy, że żeby to zrobić potrzeba 11 głosów i to pod warunkiem, że w klubie radnych panuje żelazna dyscyplina i nikt akurat nie wybrał się na urlop lub do toalety, bo tak też bywało. Najbliżej do uzyskania większości w Radzie Miasta ma grupa radnych wprowadzona przez „Kołobrzeskich Razem” – brakuje im tylko jednego głosu.  Tak więc, że dojdzie do wyciągania jednego lub dwóch radnych z pozostałych klubów, to raczej pewne. Ciekawe tylko czy i ewentualnie kto się pierwszy wyłamie..

Radni nowej Rady Miasta

KWW Kołobrzescy Razem
Anna Mieczkowska
Agnieszka Trafas
Piotr Lewandowski
Artur Dąbkowski
Bogdan Błaszczyk
Przemek Kiełkowski
Dariusz Zawadzki
Danuta Wilk
Wiesław Parus
Adam Hok

KWW Jacka Woźniaka
Jacek Woźniak
Karolina Szarłata-Woźniak
Kamil Barwinek
Izabela Zielińska
Łukasz Zięba

KW Prawo i Sprawiedliwość
Maciej Bejnarowicz
Jacek Kalinowski
Renata Brączyk
Krzysztof Plewko
Bartłomiej Bieńkowski
Piotr Rzepka

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Send this to friend