Piątek, RCK, wernisaż wystawy ,,Sztuka spod Giewontu”, godz. 18, wstęp wolny

Regionalne Centrum Kultury w Kołobrzegu im.Z. Herberta, Galeria Sztuki Współczesnej im. A. J.Ściesińskich w Kołobrzegu oraz autorzy zapraszają na wernisaż wystawy ,, SZTUKA SPOD GIEWONTU”.

,, SZTUKA SPOD GIEWONTU” – Ewa Fortuna (tkanina, pastele, kolaże) oraz Czesław Jałowiecki (rzeźba, asamblaże)

Artyści o sobie: „Jesteśmy Zakopiańczykami a góry stały się naszym miejscem na ziemi i często inspiracją naszej twórczości. Szukając nowych rozwiązań plastycznych, tematycznych i technicznych nawiązujemy do natury. Ewa w swoich pracach stosuje bezpośrednio elementy natury (rośliny, kwiaty) a Czesław w asamblażach i kompozycjach figuralnych (odlewy z brązu) nawiązuje do zjawisk natury (halny, lawina) tworząc miniaturowe monumenty.”

Czesław Jałowiecki urodził się w Przyszowicach. Ukończył Liceum Technik Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem. Studia w PWSP w Poznaniu na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby – dyplom w 1964 roku. Pracował jako pedagog przedmiotów artystycznych. Uczestniczy czynnie w życiu artystycznym, udział w licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych. Wykonuje rzeźby w drewnie, betonie i brązie, tworzy kolaże. W swoich dziełach zawiera opowieść o człowieku, świecie, symbolice ludzkiej egzystencji. Wyróżniony nagrodą ZPAP – statuetką „Halna- 2010”. W 2012 roku uhonorowany medalem „Zasłużony Kulturze ,,GLORIA ARTIS”, a w 2016 roku Nagrodą Burmistrza Miasta Zakopane 2016.

Ewa Fortuna urodziła się w Zakopanem. Absolwentka krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, dyplom uzyskała w 1970 roku w pracowni prof. Leszka Wajdy. Od 1970 roku należy do Związku Polskich Artystów Plastyków. Pracowała jako projektant w Zakopiańskich Warsztatach Wzorcowych. Zajmuje się tkaniną artystyczną, malowaniem pastelem, tworzy kolaże. Stosuje własną technikę łączenia malarstwa z naturalnymi motywami roślinnymi. Prace swoje eksponowała na 20-tu wystawach indywidualnych i ponad 100-tu wystawach środowiskowych, ogólnopolskich i międzynarodowych. Jej prace znajdują się w Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem, Instytucie Wzornictwa w Warszawie, Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie oraz w zbiorach prywatnych w kraju i zagranicą. Wyróżniona Nagrodą Burmistrza Miasta Zakopane 2011 oraz Nagrodą ZPAP- statuetką Halna 2011.

Źródło: RCK

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Send this to friend