PKP PLK łagodzi swoje stanowisko? Będzie analizowana koncepcja budowy nowego dworca PKP poza centrum miasta (wideo)

You are currently viewing PKP PLK łagodzi swoje stanowisko? Będzie analizowana koncepcja budowy nowego dworca PKP poza centrum miasta (wideo)

10 marca odbyło się spotkanie w Ministerstwie Infrastruktury. Samorządowcy i parlamentarzyści z Kołobrzegu spotkali się w Warszawie z ministrem i przedstawicielami PKP PLK, by rozmawiać o planowanej przebudowie stacji kolejowej. Przypomnijmy, że część z zaproponowanych przez przewoźnika rozwiązań (m.in. dołożenie dodatkowej pary torów biegnących przez całe miasto) jest z punktu interesu miasta trudne do zaakceptowania. W opinii większości oznaczałoby to gigantyczne korki, szczególnie w sezonie letnim.

Na zdjęciu osoby, które były obecne podczas rozmów w Warszawie. Od lewej radna Agnieszka Trafas (klub Nowy Kołobrzeg), przewodniczący Rady Miasta Piotr Lewandowski (klub Kołobrzescy Razem), Anna Mieczkowska, prezydent Kołobrzegu, radny Maciej Bejnarowicz (klub PiS) i poseł Czesław Hoc (PiS). Na zdjęciu nie ma senatora PO, Janusza Gromka, który również był obecny na spotkaniu w stolicy.

-Dyskutujemy nad różnymi wariantami tego trudnego przedsięwzięcia – mówiła podczas dzisiejszej konferencji prezydent Kołobrzegu, Anna Mieczkowska – Wydyskutowaliśmy pewne rozwiązania, które są dla nas satysfakcjonujące.

Do koncepcji przeniesieniu dworca PKP z centrum na południe miasta nawiązała radna Agnieszka Trafas. Przypomnijmy, że jeszcze niedawno kolej wykluczyła takie rozwiązanie jako zbyt kosztowne.

-Obecne położenie dworca PKP jest problematyczne dla rozwoju miasta i dla komunikacji między miastem a strefą uzdrowiskową. – mówiła radna Agnieszka Trafas – Poprosiliśmy o przeanalizowanie koncepcji budowy dworca południowego przez PKP. Takie zielone światło dostaliśmy. Zgodzono się, że można ten pomysł przeanalizować i jeżeli ta analiza da pozytywne wyniki, to kolejnym etapem będzie stworzenie studium. Będziemy intensywne współpracować. – zapowiedziała.

-Dzień 10 marca to dzień Kołobrzegu w Ministerstwie Infrastruktury – stwierdził radny Maciej Bejnarowicz (lub PiS) – Musimy jednak uwzględnić także wariant pesymistyczny. Jeżeli ta koncepcja dworca południowego będzie nie do zaakceptowania, to należy pamiętać, że toczą się działania zmierzające do wprowadzenia linii kolejowej do miasta. I tu jest bardzo wrażliwa kwestia związana ze sposobem realizacji tego przedsięwzięcia, tak aby ta infrastruktura kolejowa ułatwiała nam życie, a nie je utrudniała.

Na spotkaniu ustalono, że wspólnie zostanie opracowana koncepcja techniczna dla tej inwestycji. Koszt opracowania to ok. 50 000 zł i będzie on pokryty pół na pół ze środków miasta oraz PKP PLK. Od wyników tego opracowania będzie zależeć, co dalej z koncepcją przeniesienia dworca.

PKP PLK zaznaczyło, iż w przypadku realizacji tej koncepcji, wszelkie działania dotyczące konieczności dostosowania układu drogowego, musiałoby być w pełni finansowane ze środków miasta. Koncepcja techniczna pozwoli określić, w jakim stopniu konieczna byłaby taka przebudowa i ile mogłaby kosztować.

Więcej w materiale wideo.

 

Dodaj komentarz