Pół tysiąca żeglarzy więcej odwiedziło nasz port w 2016 roku niż rok wcześniej. Przypływali głównie z Niemiec, ale też np. z USA czy St. Vincent

Wzrost przeładunku w porcie handlowym i więcej jachtów w porcie jachtowym. A ma być jeszcze lepiej. O to jaki był rok 2016 pytamy w Zarządzie Portu Morskiego w Kołobrzegu.

 – Rok 2016 był rokiem, w którym wdrożyliśmy do eksploatacji zrealizowane inwestycje w latach poprzednich. – podsumowuje prezes ZMP w Kołobrzegu Artur Lijewski – Działania te dotyczyły wybudowanego trzeciego basenu na Wyspie Solnej oraz zmodernizowanego Nabrzeża Zbożowego. Miniony rok, to również czas przygotowań dokumentacji inwestycyjnej do przyszłych konkursów umożliwiających pozyskanie dotacji unijnych na realizację zadań ustawowych.

Jak rok 2016 wypada w liczbach? W kołobrzeskim porcie handlowym przeładowano 131 601,76 ton ładunków. To aż o 22 procent więcej niż w 2015. Tak duży skok jest spowodowany rozpoczęciem działalności przeładunkowej na terenie portu drugiego operatora oraz rozpoczęcie prac budowlanych drogi S6 i obwodnicy Kołobrzegu. W 2017 roku możemy spodziewać się dalszego  wzrostu.

W sezonie żeglarskim 2016 marinę odwiedziło 1 tys. 349 jachtów z całego świata ( dane na 30.09.2016 rok). To więcej o 179 jachtów niż rok wcześniej.

Większa liczba odwiedzających Port Jachtowy Kołobrzeg jednostek przekłada się również na zwiększenie liczby żeglarzy, których w roku 2016 przypłynęło 3 tys. 183, czyli blisko pół tysiąca więcej niż w roku poprzednim.

Skąd do nas przypływają żeglarze? Wśród najliczniej odwiedzających nasz port bander są Niemcy (642 jednostki), Polska (451 ) Szwecja (106), Holandia (51) i Dania (44).

Cumowały również jednostki z  Norwegii, Rosji, Finlandii, Litwy, Francji, Belgii, Islandii, Wielkiej Brytanii, USA, Austrii, Włoch, Szwajcarii, Luksemburga oraz St. Vincent. 

 

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Send this to friend