Poniedziałek, Muzeum Oręża Polskiego, ,,100 identyfikacji na 100–lecie odzyskania niepodległości”, godz. 11, wstęp wolny

You are currently viewing Poniedziałek, Muzeum Oręża Polskiego, ,,100 identyfikacji na 100–lecie odzyskania niepodległości”, godz. 11, wstęp wolny

25 lutego 2019 roku o godz. 11:00 w Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu (przy ul. Armii Krajowej 13) odbędzie się otwarcie wystawy pt. ,,100 identyfikacji na 100–lecie odzyskania niepodległości” organizowanej przez Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie.

Prezentowana w Gmachu Sejmu RP w dniach 7-12 listopada, w 100 rocznicę odzyskania niepodległości.  Jej celem jest przybliżenie sylwetek ofiar zidentyfikowanych w ramach pionierskiego w skali Europy i Świata projektu Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmów, który powstał w 2012 r. na mocy porozumienia Instytutu Pamięci Narodowej i Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

Projekt był autorskim pomysłem Uczelni, który pozwolił na zmianę postrzegania badań identyfikacyjnych w przypadku ofiar zbrodni systemów totalitarnych. Baza powstała, aby gromadzić materiał DNA od krewnych ofiar zbrodni systemów totalitarnych oraz z bezimiennych szczątków ofiar celem ich późniejszej identyfikacji. Pierwszym projektem realizowanym przez Zespół Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów była identyfikacja ofiar zbrodni komunistycznych pochowanych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie oraz identyfikacja ofiar zbrodni niemieckich i komunistycznych pochowanych przy Areszcie Śledczym w Białymstoku.

Do tej pory zidentyfikowano ponad 100 ofiar między innymi żołnierzy i dowódców Polskiego Państwa Podziemnego zamordowanych przez komunistów. Nie było by to możliwe gdyby nie wsparcie instytucji i osób prywatnych. Wśród zidentyfikowanych warto wymienić Danutę Siedzikównę „Inkę”, Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę” czy Hieronima Dekutowskiego „Zaporę”.

Dodaj komentarz