Reduta Bagienna przypomina w końcu samą siebie z 1849 roku. Można już ją zwiedzać

Dzień przed upływem zadeklarowanego terminu zakończył się remont Reduty Bagiennej (Morast). Zakres robót był imponujący, a tempo ekspresowe.

Zaledwie 10 miesięcy upłynęło od podpisania umowy na dofinansowanie rewitalizacji Reduty Bagiennej, a już dziś obiekt oficjalnie otwarto i możemy cieszyć z „nowego-starego” miejsca rodzinnych wycieczek.
– Sprzyjała nam pogoda. Ciepłe lato bardzo pomogło, szczególnie gdy wykonywane były prace hydrotechniczne i osuszania budynku reduty. Ale i tak było to szaleńcze tempo. – mówi Artur Lijewski, prezes Zarządu Portu Morskiego w Kołobrzegu, który przyznaje, że był sceptyczny, gdy przy podpisywaniu umowy na odrestaurowanie reduty w kwietniu usłyszał deklaracje przedstawicieli firmy Doraco, że zakończą remont 31 października.

Sceptyzmowi prezesa ZPM trudno się dziwić gdy przyjrzymy się zakresowi prac. Przypomnijmy, że celem całego zamierzenia inwestycyjnego było odtworzenie Reduty Bagiennej do jej historycznego wyglądu z połowy XIX wieku. Projekt został opracowany w oparciu o mapy i dokumentację archiwalną jej przebudowy z 1849 r. Prace podzielono na dwie części.

– Pierwsze dotyczyły robót hydrotechnicznych związanych z redutą od strony wody. – wyjaśniał Artur Lijewski – Został zdemontowany pomost okalający wały. W to miejsce została wbita ścianka stalowa szczelna z oczepem betonowym Same wały zostały oczyszczone z drzew, zostały uzupełnione ubytki, wał został podniesiony o dwa metry zgodnie z dokumentacją, którą mamy z 1849 roku. Fasada jak i wnętrza w dawnym forcie Morast zostały osuszone, odsolone, oczyszczone z glonów, grzybów i porostów. Cegły i kamienie fasady zostały wzmocnione, a część z nich wymieniono wraz z fugami. Przeprowadzono rekonstrukcje zniszczonych elementów.

Całość kosztowała prawie 4,7 mln złotych netto. Z czego blisko 1,8 mln zł to dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego.

Redutę Morast już można odwiedzać. Wstęp na obiekt jest bezpłatny. Jej prawdziwe możliwość i ofertę poznamy jednak na wiosnę przyszłego roku. Wtedy to miejsce ma zacząć na całego tętnić życiem. Jak powiedział nam prezes ZPM w dzień obiekt ma pełnić funkcje edukacyjno-wypoczynkową i promować miasto przez jego historię. Swoją przystań mają tu znaleźć m.in. różne grupy rekonstrukcyjne, które będą prowadzić żywe lekcje historii i pokazy. Wieczorem Reduta ma być miejscem zabawy i rozrywki. W tym celu przygotowano m.in. scenę i zakupiono grill.

Fot. ZPM Kołobrzeg

reduta2 - Reduta Bagienna przypomina w końcu samą siebie z 1849 roku. Można już ją zwiedzać reduta3 - Reduta Bagienna przypomina w końcu samą siebie z 1849 roku. Można już ją zwiedzać

 

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Send this to friend