Średnie zagrożenie pożarami w lasach powiatu kołobrzeskiego, ale sytuacja może się pogorszyć. Nadleśnictwo Gościno: monitorujemy sytuację

Stopień zagrożenia pożarami w lasach powiatu kołobrzeskiego oznaczono jako średni (stopień 2 w 4-stopniowej skali). Dalszy brak dużych opadów może jednak tę sytuację szybko zmienić. Pierwsze niepokojące sygnały już są.

Wilgotność ściółki w lesie badana jest codziennie. Jeżeli spadnie poniżej 10 procent ogłaszany jest alarm przeciwpożarowy. Skala ostrzeżenia liczona jest od 0 do 4. W Kołobrzegu ostrzeżenie dziś określono na 2.

– Popołudniami niektóre odczyty są gorsze i wskazują na poziom trzeci – usłyszeliśmy w Nadleśnictwie Gościno – Cały czas monitorujemy sytuację, bo nic nie zapowiada wystarczająco obfitych deszczy by sytuacja się poprawiła. Prosimy mieszkańców naszego regionu o ostrożność. Przypominamy, że w lesie nie można używać otwartego ognia.

Pożarom w całym kraju sprzyja nie tylko mała liczba opadów, ale również bezśnieżna zima oraz  sucha i gorąca wiosna. Od początku roku do połowy maja w polskich lasach wybuchło ponad 700 pożarów, a stopień zagrożenia w kilku regionach jest najwyższy.

 

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Send this to friend