Uwaga, będzie wioska wikingów!

Stowarzyszenie Kreatywni Koło.Brzegu zbuduje w Pyszce (gmina Dygowo) Wioskę Wikingów. Osada powstanie w ekspresowym tempie. Planowana data otwarcia już 27 maja.

Istniejące od 4 lat w Kołobrzegu Stowarzyszenie Kreatywni Koło.Brzegu otrzymało właśnie dofinansowanie swojego projektu „Rekonstrukcja historycznej wioski Wikingów na bazie potencjału endogenicznego gminy Dygowo”. Cały projekt wart jest 3,4 mln złotych. Stowarzyszenie otrzyma 1,5 mln zł.

Wioska Wikingów jest na tej samej krótkiej liście dofinansowania w ramach Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego co edukacyjna ścieżka historyczna w Budzistowie, którą dzięki unijnym pieniądzom zbuduje gmina Kołobrzeg. Więcej pisaliśmy o tym TU

–  Nie tworzymy skansenu – mówi o projekcie budowy Wioski Wikingów Filip Korowacki, członek Stowarzyszenia Kreatywni Koło.Brzegu – Odeszliśmy od formuły, że tworzymy drugi Wolin czyli odtwórczą historyczną wioskę. Zachowujemy oczywiście charakter historyczny, ale naszym mocnym punktem będzie multimedialna sala. Wejście do wioski będzie właśnie przez tą salę gdzie poznamy nie tylko historię, ale też zwyczaje, legendy i podania Wikingów. 

Co jeszcze? W Wiosce Wikingów stanie 10 chat, każda ze swoją specjalizacją. Będą m.in. kowale i garncarze.  Filip Korowacki przyznał w rozmowie z nami, że ich marzeniem jest zaproszenie do Pyszki grupy historycznej, która na oczach odwiedzających wioskę gości zbudowałaby prawdziwą łódź wikingów.  

Budowa ma ruszyć  za dwa tygodnie. Cały projekt jest możliwy do zrealizowania i to w tak szybkim tempie dzięki wsparciu Fun Parku Pomerania, który powstaje również w Pyszce. 

– Wioska Wikingów choć zachowa pewną niezależność to będzie elementem Fun Parku Pomerania – przyznaje Korowacki – Inwestor, pan Marek Różewski, bardzo się zainteresował naszym pomysłem, zobaczył w nim siłę i potencjał. Połączyliśmy więc siły. 

O Fun Parku Pomerania pisaliśmy już więcej  TU

Na zdjęciu Viking Park w Dani

 

3 komentarze

Napisz komentarz
  1. Luty 24, 16:12 Henry

    Działa tam jakaś grupa rekonstrukcyjna? Bo z wczesnego średniowiecza wiem, że są dwie w okolicy.

    Reply this comment

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *

*

Send this to friend