Wiosna Filmów: zobaczymy siedem niezwykłych filmów

W terminie 2-6 czerwca w sali widowiskowej zostaną pokazane najlepsze filmy festiwalu „Wiosna Filmów„. Zaprezentujemy filmy nagradzane na wielu światowych festiwalach. Karnet na 7 filmów – 50 zł, bilet na 1 seans – 10 zł. UWAGA! Dla pierwszych pięciu osób , które zakupią karnet gadżety festiwalowe.

W ramach przeglądu zobaczymy:


„Ramen.Smak wspomnień”

reż. Eric Khoo (89 min) 2.06.2018 (sobota), g. 17:00
Film prezentowany był w sekcji Kino Kulinarne na MFF w Berlinie 2018.

Masato mieszka w Takasaki w Japonii i jest młodym kucharzem specjalizującym się w ramenach. Po nagłej śmierci swojego ojca chłopak znajduje walizkę wypełnioną pamiątkami. Wśród nich jest między innymi czerwony notatnik. Należał on do jego matki, która pochodziła z Singapuru i zmarła, gdy Masato miał zaledwie 10 lat. Przeczucie każe mu udać się w podróż do rodzinnego kraju matki, gdzie ma nadzieję odkryć tajemnicę związku rodziców. Na miejscu chłopak niespodziewanie odnajduje swoją babcię, która jak się okazuje, posiada klucz do tyleż romantycznej, co burzliwej historii miłosnej rodziców chłopaka. Obydwojgu w leczeniu emocjonalnych ran pomagać będzie niezwykła, azjatycka kuchnia.


„Neapol spowity tajemnicą”

reż:Ferzan Özpetek (113 min) – 2.06.2018 (sobota), g. 19:00

11 nominacji do włoskich nagród filmowych David di Donatello, m.in. w kategoriach najlepszy reżyser, najlepszy aktor pierwszoplanowy, najlepsza aktorka pierwszoplanowa. W słonecznym Neapolu lekarka patolożka Adriana bierze udział w okultystycznej ceremonii, podczas której poznaje fascynującego Andreę. Bohaterowie spędzają ze sobą upojny wieczór w mieszkaniu kobiety. Ich historii daleko będzie jednak do typowej love story. Na wspomnienie jednej upojnej nocy cień rzuca bowiem brutalna zbrodnia, a w kojarzącym się z włoską idyllą mieście namiętność zaczyna mieszać się z szaleństwem, a racjonalność z magią.


„Fokstrot”

reż. Samuel Maoz (108 min) – 3.06.2018 (niedziela) , g.16:00

Film zdobył m.in. Wielką Nagrodę Jury na 74. MFF w Wenecji oraz 8 nagród Izraelskiej Akademii Filmowej (w tym dla najlepszego filmu, reżysera i aktora). Michael i Daphna Feldmannowie to zwyczajne izraelskie małżeństwo. Pewnego dnia ich życie drastycznie się zmienia.Żandarmi donoszą bowiem o śmierci ich syna, Jonathana, który zginął podczas służby wojskowej na opustoszałym posterunku. Każde z rodziców młodzieńca stara się poradzić sobie z rodzinną tragedią na swój własny sposób, a krewni i urzędnicy wcale im w tym nie pomagają. Matka pogrąża się w żałobie, natomiast sfrustrowany ojciec wpada w coraz bardziej absurdalną i surrealistyczną spiralę własnego gniewu… Przejmujący, ale i zaskakujący portret rodziny w rozkładzie oraz kraju w permanentnym stanie wojny.


„Utoya, 22 lipca”

reż.Erik Poppe (90 min), 3.06.2018 (niedziela), g. 19:00

22 lipca 2011 roku na norweskiej wyspie Utoya uzbrojony mężczyzna (prawicowy ekstremista) otworzył ogień do przebywającej na obozie młodzieży. W zamachu tym zginęło 69 osób. Reżyser Erik Poppe podjął się nakręcenia filmu poświęconemu zdarzeniu, które wstrząsnęło nie tylko Norwegią, lecz także całym światem. Jego dramat rozpoczyna się od dokumentalnego nagrania z Oslo, gdzie niedługo przedtem ten sam napastnik detonował bombę, zabijając osiem osób. Potem kamera podąża za 19-letnią Kają, spędzającą ze swoją młodszą siostrą kilka dni na wyspie. Nagle pada pierwszy strzał, po którym rozpoczyna się 72-minutowa rekonstrukcja wydarzeń, nakręcona w jednym ujęciu i z perspektywy ofiar .


„Jesień we Francji”

reż. Mahamat-Saleh Haroun (97 min) – 5.06. 2018 (wtorek), g. 16:00

Film nominowany rywalizował w konkursie głównym MFF w Kairze 2017, pokazywany był również na festiwalach w Londynie, Toronto czy Rotterdamie. Abbas Mahadjir pracuje jako nauczyciel w szkole średniej w Republice Środkowoafrykańskiej. Ponieważ jednak jego kraj jest rozdarty wojną, w poszukiwaniu spokoju i bezpieczeństwa Abbas wraz z dwójką dzieci opuszcza Afrykę. Rodzina przenosi się do Francji. Tam mężczyzna poznaje pewną Francuzkę, która zakochuje się w nim i oferuje Abbasowi oraz jego dzieciom dach nad głową. Chociaż wszystko zaczyna się układać, para będzie musiała stawić czoła wielu przeciwnościom losu…


„Obietnica poranka”

reż.Eric Barbier, (131 min) – 05.06.2018 (wtorek), g. 19:00

Nominowany do 4 Cezarów 2018, w tym dla najlepszej aktorki (Charlotte Gainsbourg), która otrzymała także nominację do Nagród Lumiere. Porywająca adaptacja bestsellerowej autobiografii Romaina Gary’ego, który jako jedyny francuski powieściopisarz, dwukrotnie zdobył prestiżową Nagrodę Goncourtów.W rolę Kacewa/Gary’ego wcielił się niezwykle popularny nad Sekwaną Pierre Niney („Frantz”, „Miłość po francusku”), a jego matkę Ninę zagrała niezrównana Charlotte Gainsbourg. Film opowiada o wielkiej, wszechmogącej miłości macierzyńskiej, która buduje wokół dziecka iluzję wspaniałego świata. Dzięki tej niezwykłej i szalonej matce, życie głównego bohatera pełne jest zwrotów akcji, namiętności i tajemnic. A niesamowite przygody, jakich Romain doświadcza, pozwalają mu stać się jednym z czołowych powieściopisarzy XX wieku.


„Do zobaczenia w zaświatach”

reż. Albert Dupontel (117 min) – 6.06.2018 (środa), g. 19:00

Zdobywca pięciu Cezarów 2018 w tym za najlepszą reżyserię i scenariusz adaptowany. Listopad 1918. Kilka dni przed zawieszeniem broni Edward Péricourt, obiecujący artysta i syn milionera, ratuje życie skromnego urzędnika Alberta Maillarda. Swój wyczyn przypłaca straszliwym okaleczeniem. Obaj mężczyźni wcześniej nie mieli ze sobą nic wspólnego poza wojną, jednak bezsensowny rozkaz ataku na zawsze splata ich. Jako weterani, Edward i Albert szybko pojmują, że dla powojennej Francji są tylko kłopotem. O wiele cenniejsi okazują się ci, którzy zginęli, a nie ludzkie wraki, którym wojna zabrała wszystko. I kiedy wydaje się, że obaj mężczyźni są już straceni dla świata, przyjaciele wpadają na pomysł, który pozwoli im odwrócić kartę i wyrównać rachunki z ojczyzną.

Źródło:RCK

wiosna filmow - Wiosna Filmów: zobaczymy siedem niezwykłych filmów

 

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Send this to friend