Województwo Środkowopomorskie jednak powstanie?
10 maja 2017 InfoDziennik Gazeta Prawna donosi, że w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji wciąż aktualny jest pomysł utworzenia woj. Środkowopomorskiego.
Politycy Prawa i Sprawiedliwości nie rezygnują z pomysłu utworzenia trzech nowych województw środkowopomorskiego, częstochowskiego i warszawskiego. Teraz w kuluarach podają nawet termin – przed wyborami samorządowymi w 2022 roku. O komentarz w sprawie poprosiliśmy Czesława Hoca, posła PiS z Kołobrzegu.
– Ten pomysł zawsze był aktualny, bo lepiej rządzi się na swoim – mówi i zaraz dodaje – Ale nic na siłę. Wsłuchujemy się w głos społeczeństwa. Jeżeli będzie jego poparcie to pomysł faktycznie może zostać zrealizowany w tym terminie. Teraz bardziej nas zastanawia jak ten głos społeczeństwa wyegzekwować to znaczy czy przeprowadzić w tej sprawie referendum, czy na przykład przyjąć zasadę uchwał intencyjnych podejmowanych przez powiaty.
Poseł w rozmowie z nami nie ukrywa, że papierkiem lakmusowym dla jego partii i jej pomysłów na rządzenie krajem będą wybory samorządowe w 2018 roku. Jeżeli PiS zyska w nich poparcie wystarczające do rządzenia w regionach i pod warunkiem utrzymania większości w parlamencie takie projekty będzie łatwiej wdrażać w życie.
Na pytanie czy w takim razie do wyborów samorządowych w Kołobrzegu w 2018 roku pójdą z postulatem utworzenia woj. Środkowopomorskiego odpowiada:
– Ten postulat był i w poprzednich wyborach, ale na 10 punkowy program umieszczaliśmy go na dalszej 9 czy nawet 10 pozycji, bo budził emocję, a nawet agresję niektórych środowisk. Przed kolejnymi wyborami liczę na bardziej merytoryczną dyskusje.
Przypomnijmy, w lutym 2016 roku PiS z pomysłu utworzenia woj. Środkowopomorskiego się wycofało z powodu, jak tłumaczyli politycy PiS „braku wyraźnej woli mieszkańców”.
Według przedstawionej wtedy propozycji Środkowopomorskie miałoby się składać z 12 powiatów wydzielonych z trzech województw: z Zachodniopomorskiego – osiem powiatów, z Pomorskiego – trzy i jeden z Wielkopolski. Dwa miasta – Słupsk i Koszalin – miałyby mieć prawa powiatów.
Pod względem powierzchni znalazłoby się na 8. miejscu (18 tys. 178 km kw.), a pod względem zaludnienia znalazłoby się na ostatnim miejscu i byłoby jedynym, w którym mieszka mniej niż milion mieszkańców ( ok. 996 tys.).
Fot. wikimimedia.org