Wystawa starych zdjęć, które powstały przed chwilą

W Regionalnym Centrum Kultury od 7 października będziemy mogli oglądać wystawę zdjęć „Zatrzymane w srebrze” kołobrzeskiego fotografika Macieja Leśniaka. W przypadku tego artysty równie ciekawa co same zdjęcia jest też technika ich wykonania, która liczy sobie już 150 lat.

Maciej Leśniak pracuje i mieszka w Kołobrzegu. Na co dzień – optometrysta i optyk , z zamiłowania – fotograf. Od lat zafascynowany tradycyjną fotografią analogową, w tym techniką mokrego kolodionu (technika ta ma już 150 lat), za pomocą której tworzy obrazy i portrety na szkle.

Na wystawie zobaczymy trzy cykle fotograficzne. Pierwszym i zarazem największym są portrety wykonane techniką mokrego kolodionu, która polega na pokryciu płytki szklanej specjalnie przygotowanym roztworem zwanym kolodionem, a następnie poprzez odpowiednią obróbkę chemiczną staje się on światłoczuły. Zdjęcie należy wykonać i wywołać w ciągu kilkunastu minut od przygotowania. Efektem jest ambrotyp, unikatowy obraz pozytywowy. Drugi cykl to portrety zrobione aparatami analogowymi na filmie. Ostatni cykl to zdjęcia wykonane prostymi, plastikowymi aparatami Holga i Smena oraz własnoręcznie wykonanymi aparatami otworkowymi.

Podczas wernisażu artysta zrobi portret wybranej osobie i wywoła zdjęcie metodą kolodionu. Początek wernisażu godz. 18. Wstęp wolny.

 

beznazwy2 211x300 - Wystawa starych zdjęć, które powstały przed chwilą

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Send this to friend