Zagadka złotego pociągu rozwiązana. Nietypowy skład w pierwszą podróż wyruszy do Kołobrzegu

W kwietniu pisaliśmy o złotym pociągu, który trafi do woj. Zachodniopomorskiego.  3 czerwca skład wjedzie do kołobrzeskiego portu pasażerskiego.

Jeden z nowych pociągów zamówionych przez władze województwa ma nietypowy dla barw naszego regionu kolor złoty. Do dziś władze nie chciały zdradzić dlaczego. Teraz okazuje się, że to pomysł marketingowy nawiązujący do głośnego „złotego pociągu” spod Wałbrzycha. 

– Złoty Pociąg odnalazł się na Pomorzu Zachodnim. Chcieliśmy w ten sposób wynagrodzić naszych pasażerów, którzy rocznie w liczbie 7-8 mln korzystają z usług przewozów regionalnych w naszym regionie – mówił marszałek Olgierd Geblewicz, podczas dzisiejszej konferencji prasowej. – Bez nich nie byłoby nowych inwestycji i Złotego Pociągu. Dzięki temu, że nasi mieszkańcy wierzą w kolej, rokrocznie pociągi Przewozów wykonują gigantyczną pracę – mogłyby każdego roku okrążyć Ziemię 138 razy! Złoty Pociąg to także prezent dla wszystkich miłośników kolei, których w naszym regionie jest wyjątkowo dużo. 

Pociąg będzie kursował po Pomorzu Zachodnim. Koleje nie podają dziś trasy. Ale już wiadomo, że w swoją pierwszą podróż 3 czerwca złoty pociąg wyruszy rano ze Szczecina do Kołobrzegu. Tu zostanie przeholowany przez lokomotywę spalinową do portu pasażerskiego gdzie na 4 godziny stanie obok latarni morskiej . 

W ramach zamówienia na zachodniopomorskie tory trafi w sumie 12 składów trójczłonowych i 5 czteroczłonowych. Województwo zapłaciło za nie ponad 250 milionów złotych. Część z tych pieniędzy pochodzi z unijnego dofinansowania. Zespoły trakcyjne Impuls do Szczecina dostarczy firm Newag z Nowego Sącza. Pozostałe 16 ma barwy biało-niebieskie.

Za możliwość wykorzystania zdjęcia dziękujemy Galerii Miłośników Fotografii Kolejowej (Facebook/GMFK)

 

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Send this to friend