Zaglądamy za kulisy Suspense Film Festiwalu. Pytamy m.in. jak zachowują się gwiazdy i czy mają jakieś specjalne życzenia

Dziś rozpoczął się VI Suspense Film Festival. Czym byłby taki Festiwal bez gwiazd kina? Trudno sobie nawet wyobrazić, prawda?

Na zdjęciu aktorka Nastassja Kinski podczas Gali w Kołobrzegu.

Od sześciu lat w Kołobrzegu odbywa się Suspense Film Festival, który zaczyna przyciągać nad nasz kawałek wybrzeża coraz więcej gwiazd krajowego i światowego kina. Informacja o Festiwalu przekazywana jest w artystycznym światku często pocztą pantoflową. Aktorzy i ich agenci chwalą m.in. dobrą organizację imprezy i warunki jakie czekają tu na zaproszonych gości. To dobrze dla kołobrzeskiego Festiwalu, bo to najlepsza z możliwych rekomendacji. W tym roku na ulicach miasta będzie można więc spotkać m.in. Magdalenę Zawadzką, Małgorzatę Foremniak, Kingę Pries czy Franca Nero, włoskiego aktora, który zagrał m.in. w „Komandosach z Nawarony”.

Kołobrzeg? Tak, tak, tak!

Gwiazdy lubią przyjeżdżać do Kołobrzegu. Czasami zabierają ze sobą dzieci i osoby towarzyszące. Nikt nie kryje, że festiwal w nadmorskim mieście i to jeszcze latem to świetna okazja by w przerwie między festiwalowymi wydarzeniami poznać miasto i odrobinę wypocząć. Zresztą taki był plan.

– Chcieliśmy aby nasi goście nie traktowali Festiwalu tylko jako obowiązku, ale żeby mieli z tego też trochę frajdy – przyznaje Agnieszka Papiewska z biura Festiwalu – Dlatego osadziliśmy Festiwal w takim miejscu i czasie żeby nie tylko kołobrzeżanie i turyści mieli z tego przyjemność, ale też nasze gwiazdy, które wyjeżdżają z Kołobrzegu z dobrymi wrażeniami.   

Pobyt w Kołobrzegu najbardziej chyba spodobał się gwieździe światowego formatu Nastassji Kinski. Aktorka już po zakończeniu Festiwalu przedłużyła swój pobyt. Przez tydzień, codziennie rano limuzyna podjeżdżała pod hotel by zawieźć ją na lotnisko, a aktorka za każdym razem oznajmiała, że zostanie jeszcze jeden dzień. W tych dniach można było ją spotkać m.in. nad morzem. Gwiazda wstawała między godz. 5 a 6 rano i spacerowała po plaży. Później piła filiżankę kawy, a zdjęcia z jej pobytu w Kołobrzegu trafiały na Instagrama i w ten sposób obiegły cały świat.  

Igłą i nitką

Z Nastassją Kinski wiąże się też inna historia. Aktorka po przyjeździe poinformowała organizatorów, że na uroczystej Gali chciałaby w Kołobrzegu wystąpić w kreacji polskiego projektanta.

– Znaleźliśmy w ekspresowym tempie, bo czasu było mało, projektantkę Darię Salamon z pracowni sukienek „Fanfaronada” ze Szczecina i przedstawiliśmy jej sytuację – wspomina Agnieszka Papiewska – Pani Daria początkowo nie wierzyła w to co od nas usłyszała, ale szybko zjawiła się w Kołobrzegu z sukienkami i podręcznym warsztatem krawieckim. Nastassja Kinski wystąpiła w pięknej różowej spódnicy jej projektu. Zresztą drugą sukienkę tym razem czarną zabrała ze sobą na festiwal filmowy do Wenecji którego była twarzą i tam w niej wystąpiła.

Historia z sukienką wiąże się też z inną gwiazdą kołobrzeskiego Festiwalu – Grażyną Szapołowską. Polska aktorka z lotniska w Warszawie poinformowała telefonicznie producenta Festiwalu, że potrzebuje w Kołobrzegu krawcowej, która poprawiłaby jej sukienkę. I tym razem organizatorzy stanęli na wysokości zadania. Podobnie zresztą jak krawcowa, bo przeróbki okazały się na tyle poważne, że potrzebne było kilka przymiarek. W końcu gwiazda nieznacznie spóźniona pojawiła się na Gali w pięknej kreacji.

Gdzie jest czerwony dywan?

Organizacja tak dużej imprezy to spory wysiłek. Żeby zapiąć wszystko na ostatni guzik organizatorzy pracują przez cały rok, ale ostatnie dni to już prawdziwy wyścig z czasem. A i tak może wydarzyć się coś czego żaden, najlepszy nawet, scenarzysta by nie wymyślił. I tak, nie tęgą minę musieli mieć producenci Festiwalu gdy pewnego dnia rano podczas jednej z edycji imprezy zobaczyli, że zniknęło 300 metrów czerwonego dywanu.  Został on poprzedniego dnia rozłożony między Marine Hotel i Diune Hotel gdzie zwykle mieszkają gwiazdy i gdzie odbywa się większość spotkań. Po gorączkowych poszukiwaniach okazało się, że zwinęli go (dosłownie) pracownicy Miejskiego Zakładu Zieleni, Dróg i Ochrony Środowiska, którzy sprzątali nad ranem teren wokół hoteli. Dywan zwinięty w okazały rulon odnalazł się na terenie miejskiej spółki.

Innym razem o przyśpieszone bicie serca przyprawiła producentów informacja, że film, który miał zaplanowany premierowy pokaz w Kołobrzegu utknął w magazynie firmy kurierskiej. Przewoźnik, który miał go dostarczyć na czas, oświadczył, że kończy na dziś pracę i że dostarczy go dopiero następnego dnia. Na nic zdały się prośby. Organizatorzy mieli kilka godzin na znalezienie innej kopi. Na szczęście znaleźli ją w Koszalinie i pokaz odbył się bez opóźnienia. Uff…

Ryba i hotele na 102!

Od początku festiwalowe gwiazdy goszczą hotele Zdrojowej Invest. Jak przygotowują się do przyjęcia znanych osób w swoje progi? Dla gości przeznaczają swoje najlepsze pokoje. Na miejscu czekają na nich powitalne kwiaty, owoce i kartka od dyrektora hotelu z życzeniami miłego pobytu. Gdy pytamy czy dostają tzw. ridery czyli spis warunków do spełnienia, które zwykle wysyłane są przez agentów przed przyjazdem gwiazd – nasze pytanie wywołuje zdziwienie.

– To już nasz szósty Festiwal i muszę powiedzieć, że znane gwiazdy, które u nas dotąd gościły to niezwykle skromne i urocze osoby. Nie stawiają nam żadnych wyjątkowych wymagań, które byłyby dla nas trudne do spełnienia  – mówi Renata Sobczyńska, dyrektor ds. komunikacji w Zdrojowa Invest – Mieszkali u nas m.in. Janusz Gajos, Maciej Stuhr, Grażyna Szapołowska i korzystali z naszego hotelu tak jak każdy inny. Schodzili na śniadania, korzystali z sauny, jeździli rowerami. Poza zamkniętymi spotkaniami nie odgradzali się od reszty gości. My staramy się żeby miło zapamiętali pobyt w Kołobrzegu.

Aktor Janusz Gajos z pewnością dobrze zapamięta Kołobrzeg. Ma ku temu dodatkowy powód. Namówiony przez prezydenta Kołobrzegu do spróbowania dania z ryby zmienił zdanie co do tego gdzie nad polskim Bałtykiem serwuje się ją najlepszą. Do czasu pobytu w Kołobrzegu był zdania, że najsmaczniejszą rybę można zjeść na Helu gdzie często spędza wakacje.  Teraz takim miejscem jest Kołobrzeg.

Suspense Film Festival odbywa się w Kołobrzegu od 5 do 9 lipca. Na większość wydarzeń wstęp jest wolny lub za okazaniem bezpłatnej wejściówki (można je uzyskać w kasie RCK). 

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Send this to friend