Zielone światło dla budowy miejskiego osiedla. Mieszkania będą mogli wynająć głównie młodzi, na dorobku

Do końca tego roku mamy poznać wykonawcę inwestycji, w czerwcu 2021 r. ma ruszyć sama budowa. Pierwsze klucze do miejskich mieszkań na Witkowicach mają trafić do lokatorów w połowie 2022 r.

Jak mówił podczas dzisiejszej konferencji Robert Cieciora, prezes Kołobrzeskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, magistrat zapalił zielone światło dla budowy miejskiego osiedla na Witkowicach. Projekt jest przygotowywany od 2 lat. Spółka ma już gotową specyfikację przetargową i jeszcze w tym roku mamy poznać wykonawcę, który zrealizuje pierwszy etap inwestycji w formule „zaprojektuj i wybuduj”.

-Na najbliższą sesję Rady Miasta skieruję projekt uchwały, który rozpocznie proces budowy. Na mocy tej uchwały, jeżeli oczywiście radni wyrażą zgodę, 2,62 hektara działki na Witkowicach zostanie przekazana KTBS, pod budowę 10 budynków mieszkalnych – mówiła podczas dzisiejszej konferencji prezydent Kołobrzegu, Anna Mieczkowska.

O inwestycji

W pierwszym etapie powstaną 4 budynki (124 mieszkania). W sumie ma ich być 10 (289 lokali). Mieszkania będą 1-, 2- i 3-pokojowe. Jak zaznaczył prezes KTBS, będą budowane w wersji modułowej – jeżeli okaże się, że nie ma chętnych na jednopokojowe mieszkania, kawalerki będą łączone w jedno większe.
Liczba mieszkań jest zdeterminowana możliwością zapewnienia odpowiedniej liczby miejsc postojowych – współczynnik miejsc parkingowych dla tego terenu wynosi 1,3. Oznacza to, że na 289 mieszkań przypada 376 miejsc, gdzie można zaparkować auto.

Dla kogo mieszkanie?

Mieszkania będą przeznaczone przez miasto na tańszy, niż na rynku typowo komercyjnym, wynajem. Będą one przeznaczone dla osób, które z jednej strony mają zbyt wysoki dochód, by ubiegać się o mieszkanie komunalne, a z drugiej ich dochód jest zbyt niski, by ubiegać się o kredyt na jego zakup.

Dziś cena za metr kwadratowy wynajmu takiego mieszkania wyniosłaby ok. 27 zł. Jak zapowiedzieli urzędnicy, miasto może dodatkowo uchwalić system dopłat, tak aby wynajem lokalu od miasta był jeszcze tańszy. Kwota, która padła dziś podczas konferencji ma być stawką wyjściową, która zależnie od wysokości dopłat, będzie się zmniejszać.

Mieszkania mają trafić głównie do ludzi młodych, na dorobku. Miejscy urzędnicy nie kryją, że w ten sposób liczą na to, że zatrzymają w Kołobrzegu młodych mieszkańców lub skłonią do powrotu tych, którzy wyjechali np. na studia.
Warunki wynajmu mają zostać szczegółowo opisane w regulaminie, który dopiero powstanie.

Więcej w naszej relacji wideo.

3 komentarze

Napisz komentarz
 1. 28 września, 12:54 Anonim

  A ja jako samotna matka w ciąży place za mieszkanie 1500zl i z roku na rok muszę się tulac bo tylko do sezonu np . I z czego mam dac dziecko do przedszkola plus pozwolić sobie na jakieś wyjścia z nim gdziekolwiek .. eh .

  Reply this comment
  • 29 września, 14:23 Nickname

   Kto Pani kazal byc samotna matka w ciazy? Czasem po prostu trzeba pomyslec czy stac nas na cos…

   Reply this comment
 2. 01 października, 18:06 Ant

  Nie uważałaś jak robiłaś to rób jak uważasz!

  Reply this comment

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *

*

Send this to friend