10 mln zł na remonty zabytków w pow. kołobrzeskim. Zdecydowana większość to obiekty sakralne

Z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków do powiatu kołobrzeskiego na renowację zabytków trafi 10 mln 58 tys. zł. Zdecydowana większość z nich zostanie wydana na renowację kościołów.

-W województwie zachodniopomorskim te środki wynoszą 117 milionów złotych z przeznaczeniem na 197 obiektów zabytkowych – mówił podczas wczorajszej konferencji prasowej poseł PiS Czesław Hoc – Do powiatu kołobrzeskiego, gminy wiejskiej Kołobrzeg i miasta Kołobrzeg wpłynie w sumie ponad 10 milionów złotych.

1 mln 78 tys. zł trafi do gminy Rymań z przeznaczeniem na renowację barokowego ołtarza w kościele w Drozdowie oraz remonty dachów w kościołach w Rymaniu i w Starninie. Ustronie Morskie dostanie pieniądze m.in. na remont wpisanego do rejestru zabytków budynku mieszkalnego w Rusowie i remont tamtejszego kościoła. W sumie 637 tys. zł.

Gmina Dygowo otrzyma pieniądze m.in. na kościelny witraż w Dygowie i izolację fundamentów kościoła w Kłopotowie (w sumie 931 tys. zł).

Powiat kołobrzeski otrzyma milion złotych na remont budynku I LO im M. Kopernika. 1,8 mln zł zostanie przeznaczone na remont Domu Rekolekcyjnego im. bp. Czesława Domina w Podczelu.

W gminie Kołobrzeg z pomocą tego rządowego funduszu wykonana będzie m.in. termomodernizacja zabytkowej plebani w Sarbii (razem do gminy Kołobrzeg trafi 1 mln 127 tys. zł).

Do miasto Kołobrzeg trafi też ponad 3,4 mln zł na remont elewacji kościoła rektoralnego i Domu Parafialnego oraz Domu Księży Emerytów przy ul. Katedralnej.

Poseł Hoc zaznaczył podczas konferencji, że to nie koniec pieniędzy z tego programu, które mają trafić do pow. kołobrzeskiego. Na w sumie ok. 2 mln zł szanse mają jeszcze gmina Gościno i gmina Siemyśl, które w tym rozdaniu nie otrzymały pieniędzy.

Na cały program Odbudowy Zabytków, rząd przeznaczył 2,5 miliarda złotych. Dzięki tym funduszom odnowionych zostanie 4 tysiące 800 obiektów w Polsce. 

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Send this to friend